Poradnik

Pompa ciepła w Olsztynie – jak znaleźć najlepszego usługodawcę?

olsztyn pompa ciepła firma montaż

Pompa ciepła/Olsztyn. Koszty ogrzewania z roku na rok rosną. Nie ma się co oszukiwać ogrzewanie węglowe nie jest już efektywne.

Jeszcze do niedawna dużą popularnością cieszyło się ogrzewanie gazowe, jednak na skutek trudnej sytuacji geopolitycznej ceny gazu poszybowały w górę. Trzeba więc szukać takich rozwiązań, które zapewniają efektywność, a przy tym są ekologiczne. Tutaj dobrze sprawdzi się pompa ciepła. Warto na jej temat dowiedzieć się więcej. W Olsztynie i nie tylko coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Pompa ciepła – jak działa?

Pompa ciepła w Olsztynie cieszy się coraz większą popularnością. Rzeczywiście mieszkańcy chętniej wybierają rozwiązania ekologiczne, które wykorzystują energię odnawialną. Pompa ciepła jest w 100% ekologicznym urządzeniem. Oczywiście pod warunkiem, że korzysta z prądu z odnawialnych źródeł energii. Decydując się na nią można w znaczący sposób obniżyć rachunki za ogrzewanie. Pompa ciepła składa się z dwóch źródeł ciepła. Pierwsze jest to tzw. dolne źródło. Może nim być grunt czy woda. Dolne źródło ma niską temperaturę. Górnym źródłem jest zaś instalacja grzewcza w danym budynku. W systemie energia cieplna jest transportowana z dolnego źródła do górnego, przy czym trzeba wiedzieć, że pompa nie wytwarza energii, lecz wykorzystuje tę z powietrza czy wody gruntowej, a następnie przesyła ją do wymiennika ciepła. W kolejnym etapie transportowana jest do instalacji znajdującej się w danym budynku. Trzeba też wiedzieć, że energia elektryczna jest przede wszystkim wykorzystywana do obiegu czynnika w układzie. Urządzenie pracuje w sposób efektywny, a przy tym nie emituje jakichkolwiek zanieczyszczeń. Kolejną zaletą pompy jest fakt, że nie produkuje ani dymu, ani popiołu, wytwarza więc typowo czystą energię. Dzięki pompie można efektywniej wykorzystać energię odnawialną, czyli fotowoltaikę.

Zalety pompy ciepła

Bez wątpienia pompa ciepła Olsztyn to dobry wybór zarówno do domów prywatnych, jak i budynków firmowych. Oczywiście trzeba wybrać dobrego usługodawcę, który posiada wiedzę, ale też doświadczenie i doradzi, jak w pełni wykorzystać możliwości jakie daje. Trzeba wiedzieć, że pompa ciepła jest bezobsługowa. To też spora oszczędność czasu. Nie trzeba sprawdzać jej działania. Do tego charakteryzuje się naprawdę niskimi kosztami eksploatacji. Nie jest też podatna na uszkodzenia. Całe urządzenie jest całkowicie bezpieczne i nie stwarza jakiegokolwiek ryzyka wybuchu. Nie trzeba też budować żadnych zbiorników na paliwo czy kotłowni. Urządzenie może pracować zasadniczo w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym i wcale nie musi być ono duże. Można tutaj pokusić się o stwierdzenie, że pompa ciepła zajmuje tylko tyle miejsca, co przeciętnej wielkości lodówka.

pompa ciepła olsztyn firma

Zwróćcie jeszcze uwagę na jej żywotność. Szacuje się, że wynosi ona ok. 30 lat. Oczywiście pewną wadą może być fakt, że jej koszt jest relatywnie wysoki, ale z drugiej strony naprawdę szybko się zwraca.

Jak wybrać najlepszą pompę ciepła?

Największą popularnością w Olsztynie cieszą się urządzenia typu powietrzna pompa ciepła. Warto dodatkowo zdecydować się na instalację fotowoltaiczną, gdyż wtedy można ją zasilać wytwarzaną przez instalację energią. W ten sposób koszty będą wręcz minimalne. Nie musicie obawiać się żadnych podwyżek cen gazu czy węgla, gdyż Wasza instalacja jest w pełni niezależna i wykorzystuje odnawialne źródła energii, a cena prądu dzięki fotowoltaice też będzie niższa.

Dodatkowo możecie skorzystać z dofinansowania na zakup, ale też montaż. Warto sprawdzić w urzędzie miasta jakie programy są nadal aktualne.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top