Biznes

Preferencyjna pożyczka na Podkarpaciu będzie dostępna w drugiej połowie 2024 roku

preferencyjne pożyczki podkarpackie 2024

Preferencyjna pożyczka/FEP. Prawie 800 mln złotych trafi na podkarpacki rynek w postaci preferencyjnych pożyczek.

Pieniądze to środki unijne z nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.

Z tej formy wsparcia będzie mogło skorzystać wiele podmiotów, w tym mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, wspólnoty mieszkaniowe oraz samorządy.

Pożyczki na korzystnych warunkach to kolejna propozycja w ramach nowego programu regionalnego – Fundusze Europejskie dla Podkarpacia.

Będą to bardzo preferencyjne pożyczki, które trafią na rozwój przedsiębiorczości, nowych technologii związanych z rozwojem przemysłu, gospodarki, ale trafią także na odnawialne źródła energii. Także poszerzą pakiet beneficjentów, to nie tylko przedsiębiorcy, ale także samorządy, towarzystwa budownictwa społecznego, wspólnoty mieszkaniowe.

Fundusze będą one dystrybuowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Z preferencyjnego wsparcia będą mogli skorzystać lokalni przedsiębiorcy.

Nowością jest możliwość finansowania inwestycji związanych ze zrównoważonym rozwojem i transformacją energetyczną. Rozszerzy się także katalog beneficjentów m.in. o wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y czy jednostki samorządu terytorialnego.

Preferencyjne pożyczki – dla kogo i na jaki cel?

Na terenie Podkarpacia będą dostępne cztery produkty finansowe:

  • Pożyczka rozwojowa – sfinansuje inwestycje w rozwój MŚP, np. prace związane z cyfryzacją, robotyzacją, inwestycje zwiększające produktywność lub związane z wprowadzeniem nowych produktów i usług. Na ten cel trafi niespełna 240 mln złotych.
  • Pożyczka na poprawę efektywności energetycznej mikro- i małych firm – dzięki pożyczce będzie można sfinansować kompleksowe działania obejmujące m.in. modernizację energetyczną budynków, instalacji grzewczych lub chłodzących czy inwestycje umożliwiające odzyskiwanie energii w procesie produkcyjnym. Wsparcie dostępne będzie dla mikro- i małych przedsiębiorstw. Na ten cel trafi 90 mln złotych.
  • Pożyczka na poprawę efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym i budynkach użyteczności publicznej oraz modernizację oświetlenia ulicznego. Ze wsparcia będą mogli skorzystać właściciele budynków użyteczności publicznej, komunalnych oraz mieszkalnych wielorodzinnych, w tym wspólnoty mieszkaniowe, samorządy. Tu przeznaczona jest kwota 70 mln złotych.
  • Pożyczka OZE – pokryje koszty inwestycji związanych z budową lub rozbudową instalacji do produkcji energii z OZE oraz inwestycje w magazyny energii działające na potrzeby OZE. Instrument kierowany zarówno do podmiotów sektora publicznego, jak i do przedsiębiorców, którzy chcą realizować inwestycje na terenie województwa podkarpackiego. Tutaj trafi największa pula środków prawie 370 mln złotych

Od kiedy będzie można ubiegać się o pożyczkę?

W II kwartale BGK planuje uruchomić przetargi na wybór partnerów finansujących, którzy będą udzielać nisko oprocentowanych pożyczek w regionie. Pożyczki będą dostępne na rynku w drugiej połowie 2024 roku. Pożyczki będą bardzo nisko oprocentowane, a do tego będą przydzielane na dużo dłuższy termin niż w banku komercyjnym.

źródło: Województwo Podkarpackie

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top