News

Prezydent USA Joe Biden w Jasionce. Spotkał się z żołnierzami

joe biden jasionka rzeszów żołnierze

W piątek po godz. 14 na lotnisku Rzeszów-Jasionka wylądował Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie. Amerykańskiego przywódcę, który rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce, powita prezydent Andrzej Duda.

Następnie przywódcy Polski i USA udadzą się na spotkanie z organizacjami wspierającymi uchodźców. Później każdy z prezydentów spotka się z żołnierzami swojego kraju: Joe Biden – z żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej (82nd Airborne Division); Andrzej Duda uda się natomiast do 18. Dywizji Zmechanizowanej.

joe biden jasionka rzeszów samolot lotnisko

Jeszcze w piątek prezydent USA przyleci do Warszawy; w sobotę przewidziane jest spotkanie Joe Bidena z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Około południa przywódcę USA na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego powita Andrzej Duda, następnie zaplanowane są rozmowy prezydentów „w cztery oczy” oraz rozmowy dwustronne delegacji. Przewidziane jest również spotkanie prezydentów z mediami.

Po południu Biden wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Według Białego Domu, przemówienie będzie dotyczyło „zjednoczonych wysiłków wolnego świata wspierającego naród ukraiński, pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za jej brutalną wojnę i obrony przyszłości zakorzenionej w zasadach demokratycznych”.

Biden odwiedzi też Stadion Narodowy, gdzie – jak przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch – zapozna się z pomocą udzielaną przez Polskę uchodźcom z Ukrainy. Prezydentowi USA mają towarzyszyć premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Andrzej Duda w czwartkowym w orędziu ocenił, że obecność prezydenta USA w naszym kraju „w tym trudnym czasie to niezwykle ważny sygnał potwierdzający strategiczne relacje polsko-amerykańskie”. Podkreślał, że polsko-amerykański sojusz jest silny niezależnie od tego, kto zasiada w Białym Domu i kto rządzi w Polsce, ponieważ „zbudowany jest na wspólnie wyznawanych wartościach, wolności i demokracji”.

„W sytuacji prawdziwego zagrożenia widzimy wyraźnie, że silne amerykańskie przywództwo jest potrzebne światu. Widzimy, jak ważna jest obecność i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Europie. Bezpieczna Polska i Europa potrzebują więcej Ameryki, zarówno w wymiarze wojskowym, jak i gospodarczym. O tym właśnie będę rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych” – zapowiedział Duda.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, mówiąc o wizycie prezydenta Bidena w Polsce, podkreślał, że „Polska przyjęła na siebie największe brzemię poza Ukrainą, jeśli chodzi o humanitarne skutki inwazji i napływ uchodźców”. „Polska to miejsce, gdzie napłynęła znacząca liczba naszych sił, by móc obronić i wzmocnić wschodnią flankę, Polska musi się mierzyć nie tylko z konfliktem na Ukrainie, ale też obecnością wojsk Rosji na Białorusi, co fundamentalnie zmieniło sytuację bezpieczeństwa” – podkreślił.

Zapowiedział, że podczas wizyty Biden będzie dyskutował z sojusznikami na temat długoterminowych zmian w rozmieszczeniu wojsk na wschodniej flance NATO. Jak dodał, choć amerykańscy dowódcy uważają, że w chwili obecnej na miejscu jest wystarczająca liczba wojsk USA, wciąż potrzeba decyzji w sprawie dyslokacji wojsk w dłuższej perspektywie. (PAP)

joe biden jasionka rzeszów samolot lotnisko

Szef MON Mariusz Błaszczak powitał w piątek prezydenta USA Joe Bidena na lotnisku w Rzeszowie. Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą, który miał powitać Joe Bidena, jest obecnie w drodze do Rzeszowa.

Na lotnisku obecni są także przedstawiciele m.in. Wojska Polskiego oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, a także sekretarz stanu Antony Blinken oraz sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

Powitać prezydenta Bidena na lotnisku miał prezydent Duda, jednak – jak poinformował – szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, samolot z prezydentem Dudą na pokładzie zawrócił po usterce do Warszawy; miało miejsce awaryjne lądowanie.

Kumoch przekazał również, że program wizyty w Rzeszowie prezydentów Polski i USA zostanie nieznacznie zmieniony – po przylocie prezydenta Andrzeja Dudy do Rzeszowa nastąpi powitanie przez niego prezydenta Joe Bidena

Aktualizacja 15:17

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą na pokładzie wylądował w piątek o godz. 15 na lotnisku Rzeszów-Jasionka.

Prezydent Duda miał powitać w piątek po godz. 14 w Rzeszowie prezydenta USA Joe Bidena. Jednak – jak poinformował PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch – samolot z prezydentem Dudą na pokładzie zawrócił po usterce do Warszawy; miało miejsce awaryjne lądowanie.

Biuro prasowe Lotniska Chopina w Warszawie poinformowało PAP, że samolot Polskich Sił Powietrznych po starcie zawrócił na lotnisko w Warszawie i o 13.40 bezpiecznie wylądował.

Prezydent Duda udał się do Rzeszowa rezerwowym samolotem.

Kumoch poinformował także, że program wizyty w Rzeszowie prezydentów Polski i USA zostanie nieznacznie zmieniony.

W piątek po godz.15.30 prezydent USA Joe Biden spotkał się w Rzeszowie-Jasionce z żołnierzami amerykańskimi z 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Prezydent przywitał się osobiście z kilkoma żołnierzami, podziękował wszystkim za służbę, a potem usiadł do wspólnego posiłku – został przez żołnierzy poczęstowany pizzą.

Aktualizacja 16:00

Amerykański przywódca w piątek po południu przybył do Polski z dwudniową wizytą. Air Force One z prezydentem Bidenem na pokładzie wylądował na lotnisku Rzeszów-Jasionka.

Prezydenta Bidena powitał szef MON Mariusz Błaszczak. Pierwotnie prezydenta USA miał przywitać w Rzeszowie prezydent Andrzej Duda i wspólnie mieli udać się n spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Plany wizyty zmieniły się jednak w związku z opóźnieniem przylotu prezydenta Dudy do Rzeszowa. Jak informował szef BPM Jakub Kumoch, samolot z prezydentem Dudą na pokładzie zawrócił po usterce do Warszawy; miało miejsce awaryjne lądowanie. Prezydent przybył później do Rzeszowa samolotem rezerwowym. Kumoch przekazał, że program wizyty w Rzeszowie prezydentów Polski i USA został nieznacznie zmieniony.

Prezydent USA rozpoczął wizytę w Rzeszowie od spotkania z żołnierzami amerykańskimi z 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Natomiast prezydent Duda spotka się z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej. Później dojdzie do spotkania obu prezydentów – poinformowała KPRP. W pierwotnym planie wizyty było też ich wspólne spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Później w piątek prezydent USA przyleci do Warszawy. Na sobotę zaplanowane jest m.in. spotkanie prezydentów Polski i USA w Pałacu Prezydenckim oraz przemówienie prezydenta USA na dziedzińcu Zamku Królewskiego. (PAP)

joe biden jasionka rzeszów samolot lotnisko

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top