News

Program „Pierwsze Mieszkanie” cieszy się dużym powodzeniem

pierwsze mieszkanie

Po 25 dniach roboczych funkcjonowania programu „Pierwsze Mieszkanie” złożono w jego ramach ponad 24 tys. wniosków o kredyt hipoteczny i podpisano blisko 1200 umów na kwotę ok. 410 mln zł.

Tak poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Przy obecnej dynamice wniosków MRiT spodziewa się do końca 2023 r. ok. 40 tys. umów.

„Mamy 24.262 złożonych wniosków i 1.192 podpisane umowy kredytowe” – poinformował Buda. Dodał, że dane dotyczą pierwszych 25 dni roboczych obowiązywania programu „Pierwsze Mieszkanie”.

Minister rozwoju poinformował, że kwota udzielonych kredytów wynosi ok. 410 mln zł, przy średniej wartości kredytu 343,4 tys. zł.

Prognozowane dopłaty od państwa dla dotychczas udzielonego kredytowania w ramach programu to ok. 159,6 mln zł – w perspektywie całego okresu kredytowania.

„Przy tej dynamice składania wniosków – ok 1.000 dziennie – spodziewamy się (w 2023 r. – PAP) ok. 51 tys. wniosków, co może się przełożyć na ok. 40 tys. umów kredytowych” – poinformował Buda.

„Jeżeli by się skończyło taką grupą, to bardzo dobrze. Oczywiście nie ma żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o liczbę beneficjentów w 2023 r.” – dodał.

Buda wskazał, że ponad 80 proc. kredytów dotyczy zakupu mieszkań, a ok. 20 proc. domów. Połowa beneficjentów programu to single, połowa małżeństwa, a 75 proc. kredytobiorców to osoby między 26 a 35 r. życia

Buda dodał, że w ramach drugiego filaru programu – konta mieszkaniowego z premią na oszczędzanie od państwa – założono 834 konta na łącznie ponad 1,5 mln zł.

1 lipca br. weszła w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Wprowadziła ona program „Pierwsze Mieszkanie”, na który składają się system dopłat do kredytu na zakup pierwszego lokum („bezpieczny kredyt” z dopłatą państwa do rat) i konto mieszkaniowe – program pomocy oszczędzającym.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top