News

Program „Prosto po Czyste Powietrze” na Podkarpaciu

prosto po czyste powietrze pgnig wnioski wymiana pieca
fot. Daniel Kozik

W Rzeszowie, w urzędzie marszałkowskim, został zainaugurowany program „Prosto po Czyste Powietrze”. Będzie on realizowany przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny, a jego celem jest wsparcie mieszkańców Podkarpacia w wymianie starych pieców, tzw. kopciuchów.

Program PGNiG startuje na Podkarpaciu, gdyż województwo przyjęło lokalną uchwałę antysmogową. Zgodnie z nią do końca tego roku, wszyscy mieszkańcy, którzy mają kotły na paliwo stałe, czyli np. na węgiel, starsze niż 10 lat – muszą je wymienić.

Celem projektu realizowanego przez PGNiG we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska jest wsparcie mieszkańców Podkarpacia w wymianie kotłów, szczególnie tych starszych „kopciuchów” i przejście na ekologiczne ogrzewanie gazem ziemnym.

Eksperci PGNiG w ramach rozpoczętej akcji zapewnią fachowe doradztwo i pomoc przy ubieganiu się o wsparcie z rządowego programu Czyste Powietrze. Pomogą wypełnić odpowiedni wniosek składany do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także udzielą wsparcia przy procedurach związanych z uzyskaniem lub zmianą warunków przyłączenia do sieci gazowej.

PGNiG będzie realizować swój program w województwie podkarpackim i śląskim, gdyż w tych regionach obowiązują uchwały antysmogowe, w myśl których pierwsze regulacje ekologiczne, dotyczące między innymi konieczności likwidacji źródeł ciepła starszych niż 10 lat lub nie posiadających tabliczek znamionowych, wchodzą w życie już od 1 stycznia 2022 roku.

Aby wziąć udział w programie, wystarczy zgłosić się do jednego ze stacjonarnych Biur Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny lub mobilnych Punktów Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny.

źródło: podkarpackie.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top