Biznes

PZL Mielec dostarczył do Rumunii pierwsze śmigłowce Sikorsky S-70 Black Hawk

pzl mielec black hawk
fot. PZL Mielec

PZL Mielec, będąca częścią Lockheed Martin, dostarczyła rumuńskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych cztery nowoczesne śmigłowce S-70 Black Hawk, stanowiące flagowy model nowej generacji.

Kolejne dwa egzemplarze mają trafić do Rumunii do końca 2023 roku w ramach unijnego projektu VISION 2020.

Zakup śmigłowców obejmuje różnorodne zadania, takie jak misje poszukiwawcze i ratownicze na morzu i lądzie, gaszenie pożarów, transport, a także medyczne wsparcie w nagłych sytuacjach.

Dodatkowy śmigłowiec Black Hawk, nabyty w ramach projektu HeliPol, zostanie dostarczony przed zakończeniem roku i zostanie przekazany rumuńskiej policji, co zwiększy jej zdolności operacyjne.

Nowe śmigłowce są częścią szerszej umowy ramowej, zobowiązującej do dostarczenia do Rumunii w ciągu czterech lat łącznie 12 śmigłowców S-70 Black Hawk, wyprodukowanych w Polsce.

Rumunia staje się 11. krajem i 18. klientem, dołączając do globalnej rodziny operatorów śmigłowca Black Hawk produkowanego przez PZL Mielec, największego polskiego eksportera sprzętu lotniczego.

W wyposażeniu kabin zarówno w wersji lądowej, jak i morskiej śmigłowców znajduje się specjalistyczny sprzęt medyczny dostarczony przez firmę DELTAMED, specjalistę w dziedzinie integracji pojazdów ratunkowych, mającego siedzibę w Klużu-Napoce.

Śmigłowce wielozadaniowe S-70 Black Hawk charakteryzują się cyfrową awioniką, mocnymi silnikami GE, konstrukcją kadłuba o wysokiej wytrzymałości oraz kompozytowymi łopatami wirnika o szerokich cięciwach, co zapewnia lepszą świadomość sytuacyjną, trwałość i bezpieczeństwo.

Lockheed Martin Corporation, z siedzibą w Bethesda, Maryland, to międzynarodowa firma specjalizująca się w dziedzinie bezpieczeństwa i lotnictwa, zatrudniająca około 116 000 osób na całym świecie. Firma zajmuje się badaniami, projektowaniem, rozwojem, produkcją, integracją i utrzymaniem zaawansowanych systemów technologicznych, produktów i usług.

źródło: PZL Mielec

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top