Każdy, kto decyduje się na założenie przedsiębiorstwa liczy na odpowiedni zysk. Niestety, zdarza się tak, że mimo podejmowanych działań osiągnięcie zamierzonego celu nie jest możliwe. Kondycja finansowa przedsiębiorstwa pogarsza się, a osoby stojące na jego czele nie wiedzą, co robić. Tymczasem dostępna jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa, która w wielu przypadkach okazuje się sposobem na jego uratowanie.
Na czym polega restrukturyzacja przedsiębiorstwa?
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa to rozwiązanie, którego celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości. Mówi o tym wprost prawo restrukturyzacyjne. Zgodnie z jego przepisami postępowanie restrukturyzacyjne może być zainicjowane wyłącznie przez przedsiębiorcę:
– niewypłacalnego;
– zagrożonego niewypłacalnością.
Aby możliwe było rozpoczęcie procedury restrukturyzacji, niezbędne jest zapewnienie odpowiednich do niej warunków. I tak ważne jest między innymi to, aby przedsiębiorstwo chronione było przed egzekucją. Restrukturyzacja przedsiębiorstwa ma na celu przebudowę struktury firmy bądź jej modernizację. Jest istotną częścią jest wypracowanie wspólnie z wierzycielami wzajemnych układów pozwalających na regulowanie należności. Na https://kpr-restrukturyzacja.pl/ można zasięgnąć więcej informacji na ten temat.
Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego wywołuje szereg skutków prawnych. Przede wszystkim ewentualne postępowania egzekucyjne zostają zawieszone, a zajęcia rachunków bankowych mogą zostać uchylone. Jeśli dłużnik reguluje należności z tytuły najmu bądź dzierżawy nieruchomości, w której prowadzi przedsiębiorstwo, to po otwarciu restrukturyzacji właściciel traci prawo do wypowiedzenia umowy.
Jakie są przesłanki wszczęcia postępowania?
Aby otwarcie postępowanie restrukturyzacyjnego było możliwe, niezbędne jest spełnienie określonych przesłanek. Bez względu na rodzaj restrukturyzacji, wskazuje się na następujące jej podstawy:
– niewypłacalność przedsiębiorstwa – należy pamiętać, że o niewypłacalności mówimy wówczas, gdy przedsiębiorstwo nie ma możliwości regulowania swoich zobowiązań, a nie wówczas, gdy z powodu błędnych decyzji tego nie robi;
– ryzyko niewypłacalności przedsiębiorstwa;
– legitymacja do złożenia wniosku o postępowanie restrukturyzacyjne.
Ostatnią przesłanką jest tak dotycząca zdolności restrukturyzacji.
Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych
Wyróżnia się kilka rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych. Dostępne jest między innymi:
– postępowanie układowe;
– przyspieszone postępowanie układowe;
– postępowanie o zatwierdzenie układu;
– postępowanie sanacyjne.
Jeśli o postępowanie o zatwierdzenie układu, to jest to rodzaj działań, które pozwalają na maksymalne zminimalizowanie udziału sądu. Dłużnik musi wybrać doradcę restrukturyzacyjnego – jego udział w postępowaniu jest niezbędny. Zadaniem doradcy jest przygotowanie propozycji układowych, które przedstawiane są wierzycielom. Jeśli uda się zebrać odpowiednią ilość głosów, do sądu trafi wniosek o zatwierdzenie układu.
Przyspieszone postępowanie układowe oraz postępowanie układowe wiążą się z nadzorowaniem całej procedury przez specjalny sąd restrukturyzacyjny. Jednym z istotnych elementów przyspieszonego postępowania układowego oraz postępowania układowego jest prawo do prowadzenia własnej sprawy przysługujące dłużnikowi. Należy jednak pamiętać, że nad przebiegiem sprawy zawsze czuwa nadzorca sądowy.
Procedury postępowania sanacyjnego opracowano z myślą o tych dłużnikach, których sytuacja jest najbardziej skomplikowana i najtrudniejsza. Jego cechą charakterystyczną jest udział zarządcy czuwającego nad wszystkim, co związane z restrukturyzacją.
Przebieg postępowania restrukturyzacyjnego jest różny w zależności od tego, jaka dokładni procedura zostanie wszczęta. Warto jednak pamiętać, że zawsze postępowanie restrukturyzacyjne ma prowadzić do uratowania firmy.
Materiał zewnętrzny