News

Rząd wprowadza kwarantannę narodową od 28 grudnia do 17 stycznia

kwarantanna narodowa grudzien styczen
fot. premier.gov.pl (archiwum)

Od 28 grudnia do 17 stycznia rząd wprowadza kwarantannę narodową – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na okres od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. wprowadzona zostanie kwarantanna narodowa, zamknięte zostaną wszystkie hotele, stoki narciarskie i galerie handlowe, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Sylwestra zostaną wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się – od godziny 21:00 w dniu 31 grudnia do godz. 6:00 w dniu 1 stycznia.

„Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową.[…] Oprócz dotychczasowych obostrzeń, zamykamy hotele, zamykamy hotele również na ruch służbowy, zamykamy również stoki” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Zamknięte zostaną galerie handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii.

Dla wszystkich osób, które będą przyjeżdżały do Polski będzie obowiązek 10-dniowej kwarantanny.

Według Niedzielskiego, narodowa kwarantanna ma przygotować do szczepień i uchronić przed III falą pandemii.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 11 953 nowych przypadkach zarażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 1 171 854 osoby. Łącznie zmarło 24 345 osób.

(ISBnews)

Minister zdrowia Adam Niedzielski skorygował swoją wypowiedź w czasie konferencji prasowej – zakaz przemieszczania w Sylwestra ma obowiązywać od godz. 19.00, nie od godz. 21.00 jak informował wcześniej.

Zakaz przemieszczania się ma obowiązywać do godz. 6.00 dn. 1 stycznia.

Minister zdrowia zaznaczył, że w noc sylwestrową zakaz przemieszczania będzie odbywał się na podobnych zasadach, jak wiosną, tzn. wyjście z domu będzie dozwolone tylko w koniecznych przypadkach, np. w celu zawodowym. (PAP Biznes)

Nie ma planu wprowadzenia zakazu przemieszczania się przed świętami Bożego Narodzenia – zapewnił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia został poproszony o zapewnienie, że na dzień bądź dwa dni przed wigilią nie zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się.

„Na tę chwilę nie był taki scenariusz dyskutowany, nie ma takich planów” – zadeklarował Niedzielski.

Wskazywał, że od końca października rząd stara się być przewidywalny i z wyprzedzeniem ogłaszać kolejne regulacje dotyczące ograniczeń związanych z epidemią Covid-19. Zwracał też uwagę, że dziś ogłoszone regulacje zaczną obowiązywać od 28 grudnia.

„Chcemy być fair play i z założenia trzymać się tych ustaleń, które w regulacjach przedstawiamy” – dodał. (PAP)

Informacje o tym, jakie decyzje w sprawie odmrożenia gospodarki zostaną podjęte po 17 stycznia, zostaną podane na początku przyszłego roku, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Po 17 stycznia będziemy podejmowali decyzję, pewnie ta decyzja podjęta zostanie wcześniej, co będzie się działo dalej. Myślę, że tutaj trudno jest w tej chwili rysować scenariusze, co będzie działo się po 17 stycznia, bo tej odpowiedzi udzielimy państwu na początku roku” – powiedział Niedzielski w trakcie konferencji prasowej.

Dzisiaj minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie narodowej kwarantanny od 28 grudnia do 17 stycznia. Oprócz utrzymania dotychczasowych obostrzeń zamknięte zostaną galerie handlowe, hotele, stoki narciarskie, w Sylwestra zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się (od 19.00 wieczorem dnia 31 grudnia do 6.00 rano).

Osoby przyjeżdżające do Polski będą musiały przejść kwarantannę narodową.

Jak zaznaczył Niedzielski, kwarantanna jest wprowadzana po to, by przygotować do szczepień i uchronić przed III falą pandemii.

Jeżeli szczepionka przeciw COVID-19 zostanie zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA) na posiedzeniu 21 grudnia, jest szansa, że pierwsza tura ok. 10 tys., szczepionek pojawi się w Polsce już po świętach, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Jest szansa, że pierwsza tura ok. 10 tys. szczepionek pojaw się tuż po świętach. My jesteśmy już przygotowani do tego, żeby to rozdystrybuować do tych szpitali, które w największym stopniu uczestniczą w walce z COVID-em” – powiedział Niedzielski w trakcie konferencji prasowej.

„Mamy już te szpitale wytypowane, ta praca została wykonana przez wojewodów i Narodowy Fundusz Zdrowia. Tak, że mamy te wskazania już przygotowane” – dodał.

Komisja ds. Leków Europejskiej Agencji Leków, badająca sprawę dopuszczenia szczepionki firmy Pfizer BioNTech zaplanowała posiedzenie 21 grudnia; wcześniej planowano – 29 grudnia 2020 r. Jak zaznaczono w komunikacie, w razie potrzeby spotkanie Komitetu, wyznaczone na 29 grudnia zostanie utrzymane.

(ISBnews)

kwarantanna narodowa zakaz przemieszczania hotel stok narciarski

fot. KPRM

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top