Inwestycje

Rzeszów: budowa i rozbudowa ulic na osiedlu Budziwój

rzeszów budziwój drogi inwestycje
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów. Dzięki podpisanej dziś umowie rozpoczyna się projektowanie jednej z ważniejszych arterii komunikacyjnych na południu Rzeszowa – na osiedlu Budziwój.

Projekt obejmie budowę i rozbudowę ulic o łącznej długości 6,3 km – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W środę w rzeszowskim ratuszu podpisana została umowa dotycząca opracowania dokumentacji budowy i rozbudowy dróg, które połączą ul. Jana Pawła II i ul. Budziwojską. Umowa została podpisana przez Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa i prof. dr. hab. Inż. Tomasza Siwowskiego, prezesa firmy Promost Consulting z Rzeszowa.

Debata o tym jak lepiej skomunikować południe miasta i zwłaszcza jak przerzucić ruch przez Wisłok toczy się od dawna. Do tej pory główną rolę odgrywała tzw. droga południowa. Ten temat na razie jednak utknął w sądach. Być może to połączenie, które będzie dzięki dzisiejszej umowie projektowane, będzie szybszą do wykonania alternatywą dla drogi południowej. Bardzo cieszę się, że ten projekt trafia w ręce renomowanej rzeszowskiej firmy Promost Consulting – mówił prezydent Konrad Fijołek.

Sześć lat temu firma Promost Consulting wykonała wariantową koncepcję tego połączenia drogowego. Dlatego ten temat jest nam dobrze znany. Cieszę się, że miasto zdecydowało się ten temat kontynuować w formie projektu budowalnego i wykonawczego, czyli w formie przygotowania już do realizacji. Ta inwestycja to ponad sześć kilometrów drogi. Zaczyna się przy skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z ul. Senatorską, następnie wchodzi w ul. Senatorską, którą w części przebudujemy. Następnie, już nowym śladem, przebiegnie wzdłuż Wisłoka i granicy Rzeszowa i Boguchwały, i dojdzie do ul. Budziwojskiej. Jest to ważna inwestycja – stworzy nowe perspektywy dla całego osiedla – podkreślał prof. Siwowski.

Zaprojektowana ulica będzie miała szerokości siedmiu metrów, po jej obu stronach będą chodniki i ciąg pieszo-rowerowy lub ścieżka rowerowa. Częścią tego zdania będzie także budowa nowoczesnego, energooszczędnego oświetlenia LED, kanalizacji deszczowej a także budowa i przebudowa skrzyżowań. Przebudowane zostaną m.in. te u zbiegu Senatorskiej i Jana Pawła II, Senatorskiej i Miejskiej – wyliczał Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Projekt będzie uwzględniał także dojazd do przyszłego mostu, który powstać ma na Wisłoku i połączyć Rzeszów z gminą Boguchwała.

Prowadzimy rozmowy z władzami Boguchwały, rozmawialiśmy z panem Starostą Rzeszowskim na temat spięcia naszego projektu z budową mostu i budową układu dróg na terenie gminy – powiedział prezydent Fijołek.

Dokumentacja budowy dróg na osiedlu Budziwój będzie gotowa w styczniu 2024 roku.

źródło: UM Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top