Inwestycje

Rzeszów: ta droga ma otworzyć strefę Dworzysko na nowych inwestorów

droga warszawska dworzysko rzeszów
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów. Budowa drogi łączącej ulicę Warszawską ze strefą ekonomiczną Dworzysko pozwoli domknąć układ drogowy na północy miasta.

W ratuszu podpisano dzisiaj umowę na przygotowanie koncepcji tej trasy.

To bardzo ważny moment i istotna informacja dla miasta oraz aglomeracji. Wczoraj Rzeszów otrzymał od czasopisma Business Insider prestiżową nagrodę. Doceniono nas za wsparcie rozwoju gospodarczego, uznano miasto ośrodkiem przyjaznym dla biznesu. Dzisiaj stawiamy kolejny krok w kierunku budowy drogi, która nie tylko usprawni ruch, ale otworzy kolejne tereny w strefie Dworzysko na inwestycje – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Połączenie, o którym mówi prezydent Rzeszowa, domknie układ drogowy na północy miasta. Przyszła droga będzie kontynuacją tych, które zostały wybudowane w ciągu ostatnich lat – pomiędzy ulicami Rzecha i Lubelską, a następnie od ul. Lubelskiej do Warszawskiej.

Jak opisuje Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie, nowy etap trasy rozpocznie się na rondzie im. Władysława Bartoszewskiego, czyli tuż przed skrzyżowaniem ulic Krogulskiego i Warszawskiej.

Stąd do Dworzyska poprowadzi, dwujezdniowa trasa. Nad ulicą Warszawską i linią kolejową pobiegnie długi na około 300 metrów wiadukt. Trasa doprowadzi do skrzyżowania ulic Chmury i Inwestycyjnej. Oczywiście mówimy o drodze z pełną infrastrukturą – ścieżkami rowerowymi, chodnikami, oświetleniem i odwodnieniem – wylicza Andrzej Maciejko.

Ta droga uruchomi tereny inwestycyjne nie tylko w Rzeszowie ale także na terenie aglomeracji Rzeszowskiej, m.in. w gminie Świlcza. 

To szansa na to, aby powstało nawet kilkanaście tysięcy nowych miejsc pracy oraz na kolejny skok rozwojowy naszego miasta. Rzeszów i region czeka także rola potężnego hubu do odbudowy Ukrainy. Aby być dobrze do tego przygotowanym trzeba uzbrajać tego typu tereny jak strefa ekonomiczna. A to miejsce – Dworzysko wraz z terenami sąsiednimi – znakomicie skomunikowane z autostradą A4, drogą ekspresową S19, lotniskiem, z nowym układem drogowym, który wybudujemy, będzie jednym z najważniejszych miejsc gospodarczych także w kraju – podkreśla prezydent Konrad Fijołek.

Na budowę odcinka od ul. Warszawskiej do ul. Chmury miasto otrzymało 250 mln zł dotacji z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Dzisiaj w ratuszu podpisano umowę na przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego, czyli dokumentu, który określi szczegółowe założenia budowy drogi na odcinku od ul. Warszawskiej do Krakowskiej. PFU opracuje firma Sweco Polska z Poznania. Koszt przygotowania dokumentu to 2,4 mln zł. Sfinansują go wspólnie miasto oraz województwo podkarpackie.

Program funkcjonalno-użytkowy będzie gotowy za osiem miesięcy. Kolejnym krokiem będzie przetarg na wybór firmy, która zaprojektuje i wybuduje drogę.

– Równocześnie będziemy poszukiwać możliwości dofinansowania kolejnego odcinka tej drogi. Powstanie on z rozbudowy ul. Chmury, wykonania nowego jej włączenia do ul. Krakowskiej, a także przebudowy fragmentu tej ostatniej ulicy – zapewnia prezydent Rzeszowa.

źródło: UM Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top