Inwestycje

S19 Babica – Jawornik: W lutym ma być umowa na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej

s19 babica jawornik kiedy budowa

W lutym br. ma zostać podpisana umowa na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku Babica – Jawornik – poinformowała PAP w piątek rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus.

Dodała, że pozytywnym wynikiem zakończyła się standardowa, uprzednia kontrola przetargu, którą przeprowadził Urząd Zamówień Publicznych.

„Teraz kolejnym krokiem, po przedstawieniu przez wykonawcę gwarancji należytego wykonania robót, będzie podpisanie umowy. Planujemy, że stanie się to w lutym br.” – podkreśliła Rarus.

Przypomniała, że w przetargu złożono w sumie osiem ofert. „Najkorzystniejszą złożyło Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor, które zaoferowało zrealizowanie tego odcinka za kwotę ponad 1,2 mld zł” – zaznaczyła.  O tym pisaliśmy tutajS19 Babica – Jawornik. Wybrano najkorzystniejszą ofertę na realizację odcinka

Złożone oferty były oceniane przy zastosowaniu kryteriów: cena (60 proc.), termin realizacji kontraktu (10 proc.) oraz przedłużenie okresu gwarancji jakości na ekrany akustyczne (30 proc.).

Jak podała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA, wszyscy wykonawcy zadeklarowali przedłużenie okresu gwarancji jakości o 5 lat oraz skrócenie terminu realizacji o 3 miesiące.

Rarus podkreśliła, że wykonawca tego odcinka na prace projektowe i roboty budowlane wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie będzie miał 43 miesiące od daty podpisania umowy, przy czym do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (od 1 grudnia do 31 marca). „Ponadto wymaganiem GDDKiA jest złożenie wniosku o uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w terminie 10 miesięcy od podpisania umowy” – dodała.

Odcinek S19, który będzie też częścią szlaku Via Carpatia, między Babicą a Jawornikiem będzie miał 11,6 km długości.

s19 babica jawornik kiedy budowa mapa

Mapa GDDKiA

S19 Babica – Jawornik: zakres prac

W ramach inwestycji wybudowany zostanie też m.in. węzeł drogowy zlokalizowany w rejonie miejscowości Strzyżów i Czudec, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R. Powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik (w kierunku Rzeszowa).

Powstanie też siedem estakad na bardzo wysokich podporach, w tym największa estakada o długości ok. 1,15 km i filarach o wysokości ok. 100 m. Wybudowanych zostanie również sześć wiaduktów i trzy przejścia dla zwierząt.

Jak podkreśliła Rarus, powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w miejscowości Jawornik.

„Jest on wynikiem etapowania budowy S19 między Babicą a Domaradzem i podziałem na dwa odcinki: Babica – Jawornik (z tymczasowym łącznikiem S19 z drogą krajową nr 19) oraz Jawornik – Domaradz. Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z DK19 w Jaworniku. W śladzie tymczasowego łącznika będzie droga gminna służąca m.in. służbom ratowniczym jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik” – wyjaśniła

Odcinek drogi ekspresowej S19 Babica – Jawornik przebiegać będzie przez teren o skomplikowanej budowie geologicznej. W związku z tym na etapie opracowania Koncepcji Programowej wykonano w szerokim zakresie rozpoznanie budowy geologicznej podłoża.

Jak wyjaśniła Rarus, trasa przebiegać będzie na przemian przez wzniesienia i doliny, które w przeważającej części są głębokimi jarami z płynącym w ich dnie rzekami i potokami. „Prowadzenie prac geologicznych było więc bardzo dużym wyzwaniem i takim samym wyzwaniem dla wykonawcy będzie prowadzenie tu robót budowlanych” – dodała.

Na terenie, na którym powstanie odcinek występuje m.in. 13 obszarów osuwiskowych i predysponowanych osuwiskowo. W ramach rozpoznania geologicznej budowy podłoża wykonano badania geofizyczne, wiercenia i sondowania.

Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top