Poradnik

Terminal płatniczy – co musisz wiedzieć przed jego zakupem?

Terminal płatniczy – co musisz wiedzieć przed jego zakupem? 1

Wybór odpowiedniego terminala płatniczego, dobrze dopasowanego do danej firmy, potrzeb przedsiębiorcy i  klientów, jest kluczową kwestią. Jakie są rodzaje terminali płatniczych? Czym się charakteryzują poszczególne urządzenia płatnicze i jakie mogą mieć funkcje?

Każdy, kto prowadzi firmę, w którymś momencie zastanawia się nad udostępnieniem swoim klientom płatności bezgotówkowych. Terminal płatniczy w przedsiębiorstwie nie jest już udogodnieniem, ale powszechnie obowiązującym standardem. Okazuje się bowiem, że w Polsce zostało do tej pory wydanych blisko 40 mln kart płatniczych, co sprawia, że jej posiadaczem jest statystycznie każdy z nas. Co więcej, wciąż przybywa zwolenników płatności bezgotówkowych, którzy przekonują się na własnej skórze, że płatność kartą płatniczą, telefonem lub systemem BLIK jest szybsza, łatwiejsza i bezpieczniejsza.

Zalety płatności bezgotówkowych dostrzegają także sami przedsiębiorcy. Zauważają, że dostępność terminali płatniczych przyciąga nowych klientów i pozwala zatrzymać dotychczasowych. Ponadto, dzięki płatnościom bezgotówkowym nie ma konieczności przetrzymywania gotówki w kasie i wożenia jej do banku. Kasjer nie naraża się na przyjęcie fałszywych banknotów, a zadowoleni klienci, jak sami przyznają, mając możliwość płatności kartą robią większe zakupy i wydają większe kwoty.

Wybór terminala płatniczego nie może być jednak przypadkowy. Przy zakupie urządzeń trzeba zwrócić uwagę na ich parametry, a także uwzględnić własne potrzeby. W niektórych przedsiębiorstwach należy bowiem dotrzeć z płatnością do klienta – w restauracjach, hotelach, firmach przewozowych, transportowych itp. Inaczej wygląda sytuacja np. w sklepach spożywczych czy urzędach, gdzie płatności dokonuje się przy danym punkcie kasowym.

O ile w pierwszym przypadku świetnie sprawdzi się bezprzewodowy, przenośny terminal płatniczy typu smart, w drugim wystarczy standardowe urządzenie stacjonarne.

Liderem na rynku akceptacji kart płatniczych i rozliczania transakcji elektronicznych w Polsce jest eService. Jeśli szukasz terminala płatniczego, wejdź na stronę https://www.eservice.pl/strona-startowa/.

Nowoczesne, bezprzewodowe urządzenia posiadają wytrzymałą baterię i pozwalają na dokonanie nawet 200 transakcji. Zapewniają również szeroki zakres łączności bezprzewodowej, m.in. przez Wi-Fi, Bluetooth lub sieć 3G. Są też poręczne i łatwe w obsłudze.

Terminale stacjonarne są niezawodne, bezpieczne i łatwe w obsłudze. Ich niewielkie rozmiary sprawiają ponadto, że zajmują one niewiele miejsca przy stanowisku kasowym.

Przed zakupem terminala płatniczego warto też zapoznać się z jego dodatkowymi funkcjami. Często dzięki tym urządzeniom można sprzedawać doładowania do telefonu, wypłacać gotówkę lub przyjmować płatności w obcej walucie.

Niektóre mają także wbudowane funkcje kalkulatora. Pozwalają nie tylko dokonywać obliczeń, ale także wyświetlać je na ekranie lub drukować klientom w wersji papierowej. Część urządzeń pomaga także w budowaniu wizerunku i rozpoznawalności danej firmy. Na odwrocie wydruku z terminala przedsiębiorca może bowiem umieścić… logo swojej firmy.

Wybór terminali jest obecnie bardzo duży. Najważniejszą kwestią jest przeanalizowanie sytuacji i potrzeb firmy i dobranie takiego urządzenia, które będzie spełniało oczekiwania przedsiębiorcy i klientów.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top