Inwestycje

W Łańcucie powstanie wiadukt kolejowy

łańcut wiadukt kolejowy umowa droga 877

Ponad 36 mln zł będzie kosztować budowa wiaduktu kolejowego i budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 877 w Łańcucie. Inwestycja ułatwi dojazd do autostrady A4 i zlikwiduje korki, które tworzą się w godzinach szczytu, ma być gotowa w kwietniu 2023 r.

W poniedziałek uroczyście podpisano umowę na realizację zadania.

Obecny w Łańcucie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że w kraju są realizowane nie tylko inwestycje drogowe, ale również kolejowe. „Bardzo się cieszę, że możemy realizować tego typu zadania nie tylko na Podkarpaciu, ale w całym kraju” – dodał.

Natomiast marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl zaznaczył, że inwestycja była zapowiadana od wielu lat. „Przypomnę, że przez ten przejazd kolejowy w godzinach szczytu przejeżdża, co pół godziny nasza kolej aglomeracyjna. Chcielibyśmy, by bezpieczeństwo i płynność przejazdu zostały jak najszybciej uzyskane” – mówił.

Z kolei starosta łańcucki Adam Krzysztoń przypomniał, że skrzyżowanie było problematyczne od lat 70 XX w. „Około dwa lata temu młodzi inżynierowie Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie wpadli na rozwiązanie, którego wizja tworzy się dziś” – zaznaczył.

W ramach inwestycji powstanie m.in. ok. 700 metrów nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 877, wiadukt drogowy-drogi powiatowej nr 1536R oraz wiadukt kolejowy w ciągu linii kolejowej 91 Kraków Główny – Medyka. Powstaną też chodniki i ścieżki rowerowe.

Koszt inwestycji to ponad 36 mln zł, w budżecie partycypuje PKP PLK (ponad 9 mln zł) oraz samorządy (m.in. Łańcuta, powiatu łańcuckiego i gminy Rakszawa), w sumie prawie 27 mln zł.

Wykonawcą robót jest firma INTOP Tarnobrzeg.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top