News

W Leżajsku podczas rewitalizacji rynku odkryto macewy. To elementy żydowskich nagrobków

leżajsk odkrycie macewy żydowskie nagrobki odkryto rynek rewitalizacja

W Leżajsku podczas prowadzonych prac w ramach rewitalizacji rynku, pod warstwą asfaltu odkryto macewy. To elementy żydowskich nagrobków, najczęściej w formie prostokątnej kamiennej płyty. Prawie wszystkie były uszkodzone.

Znalezione fragmenty nagrobków społeczności żydowskiej zostały użyte jako materiał budowlany w okresie okupacji niemieckiej. Ówczesne władze „porządkując” układ drogowy w tej części miasta do utwardzania części nawierzchni dróg i chodników użyły macew z pobliskiego kirkutu.

To nie pierwsze takie znalezisko na leżajskim rynku. 19 lat temu w czasie budowy ronda także znaleziono tam macewy. Wszystkie zostały następnie umieszczone na położonym nieopodal kirkucie, podobnie stanie się również z obecnie odkrytymi kamiennymi płytami.

Podczas prac ziemnych prowadzonych na rynku w Leżajsku natrafiono także na historyczną nawierzchnię ulicy – zbudowaną z cegły ceramicznej ułożonej w tzw. „jodełkę”. Pochodzi ona z okresu zaboru austriackiego prawdopodobnie z XIX lub początku XX wieku.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top