News

W Podkarpackim Centrum Innowacji (PCI) otwarto nowy budynek. To ProtoLab

pci protolab
fot. Michał Hubala

Rzeszów. W Podkarpackim Centrum Innowacji (PCI) w Rzeszowie został otwarty nowy budynek przy ul. Lenartowicza.

Uroczysta inauguracja nowej przestrzeni PCI ProtoLab odbyła się z udziałem licznie zaproszonych gości. Przez kolejne dwa dni – 13 i 14 grudnia – w PCI z okazji oddania nowej przestrzeni zaplanowano dni otwarte, a podczas nich mnóstwo atrakcji.

Nowy budynek PCI ProtoLab przy ul. Lenartowicza w Rzeszowie to blisko 400 m2 kompleksowo wyposażonych pracowni, z których mogą korzystać podkarpaccy studenci, uczniowie, kreatorzy i innowatorzy. Budynek powstał w miejscu istniejącego obiektu biurowego, który został wyburzony.

Przez dwa dni, pracownie PCI ProtoLab będą otwarte dla wszystkich. W programie znajdą się m.in. warsztaty z hydroponiki, podstawy druku 3D, zajęcia z obróbki drewna i metalu za pomocą elektronarzędzi i narzędzi ręcznych, prezentacja podstawowych narzędzi do tworzenia układów elektronicznych oraz warsztaty z podstaw krawiectwa.

W strefie projektowej, podkarpaccy studenci i uczniowie zaprezentują opracowane przez siebie projekty, m.in. urządzenia wykorzystującego sztuczną inteligencję do pomocy osobom słabowidzącym oraz niedowidzącym, rakiety czy łazika elektrycznego.

W nowym budynku PCI ProtoLab użytkownicy mogą korzystać ze sprzętu dostępnego w 6 pracowniach: media VR, biogreen, tekstylnej&wearables, elektronicznej, szybkiego prototypowania oraz warsztatu- modelarni. To jedyne takie miejsce w regionie, gdzie interdyscyplinarne zespoły studenckie i uczniowskie mogą tworzyć innowacyjne projekty. Ponadto, na trzecim i czwartym piętrze budynku znajduje się strefa coworkingowa umożliwiająca pracę zespołową lub indywidualną.

Uczniowie i studenci korzystający z przestrzeni ProtoLabu mogą również liczyć na wsparcie specjalistów: ds. druku 3D, szybkiego prototypowania czy elektroniki.

Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) powstało w wyniku współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego, Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Rozwoju w ramach inicjatywy Catching-up Regions.

Podkarpackie Centrum Innowacji to organizacja promująca wykorzystanie osiągnięć naukowych w gospodarce. Buduje kluczowe umiejętności naukowców i studentów. Wzmacnia potencjał regionu finansując prace badawczo-rozwojowe naukowców oraz wytwarzane w ten sposób nowe technologie i rozwiązania. PCI wspiera innowacyjne pomysły młodych ludzi, poszerza ich wiedzę na temat startup-ów i prototypowania udostępniając pracownie makerspace, a także organizując programy edukacyjne i hackathony. Projekt PCI w całości realizowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego WP na lata 2014-2010.

źródło: Samorząd Podkarpacki

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top