News

W Przemyślu powstanie Podkarpacka Galeria Sztuki Współczesnej

przemyśl kamienica 11 podkarpacka galeria sztuki
fot. UM Przemyśl

Przemyśl. Samorząd województwa kupił od Miasta Przemyśl nieruchomość – kamienicę Rynek 11.

Z kolei samorząd Przemyśla odkupił od województwa budynek przy ul. Łukasińskiego 12.

Obie nieruchomości samorządy zakupiły od siebie z 90% bonifikatą, na które zgodę wyraziły: Sejmik Województwa i Podkarpackiego i Rada Miejska w Przemyślu.

W środę zostały podpisane akty notarialne w tej sprawie. To pierwszy krok do powstania Podkarpackiej Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu.

Kamienica, której właścicielem jest od dzisiaj samorząd województwa, ma zostać przekazana w użytkowanie wieczyste na rzecz Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu, która jest jednostką kultury województwa.

Nowa lokalizacja ma poprawić warunki funkcjonowania galerii i usprawnić wykonywanie przez nią zadań statutowych. Obecna lokalizacja uniemożliwia jednostce realizowanie w pełni jej zadań na właściwym poziomie, co ma szczególne znaczenie w kontekście planowanego rozszerzenia działalności instytucji i utworzenia Podkarpackiego Centrum Sztuki Współczesnej w Przemyślu.

Ta transakcja otwiera możliwość, aby Galeria Sztuki była Podkarpacką Galeria Sztuki Współczesnej, bo na takie miano zasługuje i to zaczyna ten proces – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek dodał, że nie są to jedyne działania samorządu województwa w kontekście kultury w Przemyślu. Wśród planów jest utworzenie oddziału Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Zamku w Krasiczynie.

Jesteśmy po pozytywnych rozmowach z i z Ministerstwem Kultury i z Agencją Rozwoju Przemysłu. Chcielibyśmy też, aby Kamienica Osińskich nabrała nowego blasku, nowego wymiaru i także cały czas myślimy i pracujemy nad tym, aby przejąć zabytkowy most kolejowy w Przemyślu. Wszystkie te rzeczy tworzą pewną całość związaną z dziedzictwem Przemyśla – mówił marszałek Ortyl.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top