Biznes

W Rzeszowie koszt odbioru odpadów wzrośnie o 300%

rzeszów odpady śmiecie opłata

Należący do Prawa i Sprawiedliwości radni Rzeszowa w liście otwartym wzywają prezydenta miasta Tadeusza Ferenca „do rozpoczęcia pilnych działań zmierzających do ponownego przeliczenia kosztów” odbioru odpadów. Wyższe opłaty za ich wywóz ma obowiązywać od marca.

Radni PiS oczekują na przedstawienie „szczegółowych założeń przyjętych podczas kalkulacji kosztów będących podstawą do zaproponowanej metody ustalenia opłat za wywóz śmieci, odpadów wraz z racjonalnym uzasadnieniem tak wysokiej podwyżki, której kosztami zostaną obciążeni mieszkańcy”.

Prezydenta Rzeszowa pytają „dlaczego nie podjął prac, przygotowań, które umożliwiłyby naliczanie opłat według metody +od ilości zużytej wody+ lub +od powierzchni lokalu mieszkalnego+”.

„Nie zgadzamy się na to, aby opłaty za wywóz odpadów w Rzeszowie były jednymi z najwyższych w Polsce. Przykładowo w Rzeszowie przy zabudowie jednorodzinnej 8-osobowa rodzina obecnie płaci 85 zł miesięcznie, po podwyżce będzie to już kwota 256 zł, co daje ponad 300 proc. podwyżki. W zabudowie wielolokalowej rodzina 6-osobowa obecnie 63 zł od 1 marca zapłaci 162 zł, co daje 250 proc. podwyżki” – zaznaczyli.

Autorzy listu otwartego oczekują „wyjaśnień, dlaczego ceny odbioru odpadów w innych miastach mogą być na dużo mniejszym poziomie” „Zastanawiamy się dlaczego nie jest to możliwe w Rzeszowie” – dodali.

Przypominają, że za te same usługi np. w Stalowej Woli płaci się 13 zł miesięcznie od osoby, Tarnobrzegu, Tarnowie i Olsztynie po 18 zł, a w Katowicach 21,30 zł.

W ocenie autorów listu, „w obecnej sytuacji to mieszkańcy muszą finansować koszt całego systemu gospodarowania odpadami”, dlatego wzywają prezydenta miasta „do rozpoczęcia pilnych działań zmierzających do ponownego przeliczenia kosztów”.

„Mając na uwadze nadal nie rozwiązane problemy związane z racjonalnym i sprawiedliwym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi, apelujemy (…) o podjęcie działań oraz współpracę w poszukiwaniu sposobów na obniżenie kosztów odbioru odpadów. Należy prowadzić dialog, bazując na argumentach i pomysłach, które są w przestrzeni publicznej i rozmawiać o nich w celu wypracowania rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w naszym mieście” – napisali radni PiS.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top