Inwestycje

W Rzeszowie powstało nowoczesne zaplecze techniczne dla PKA. Pracę znajdzie ok. 80 osób

pka rzeszów zaplecze techniczne
Fot. D. Kapała

W rejonie rzeszowskiej stacji Staroniwa zakończono budowę nowoczesnego zaplecza technicznego dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA).

Inwestycja przyczyni się do usprawnienia obsługi utrzymaniowo-naprawczej pociągów.

Do tej pory tabor był często wysyłany do innych tego typu ośrodków w kraju.

W hali o wymiarach 140 na 40 metrów będzie serwisowanych ok. 50 pociągów należących do samorządu województwa. Są tam specjalistyczne stanowiska diagnostyczne i nowoczesne urządzenia, jak tokarka podtorowa do reprofilacji zestawów kołowych, dynamiczna waga do ważenia nacisków kół, podnośnik do podnoszenia składów i wymiany wózków.

W hali jest też automatyczna myjnia pociągów wykorzystująca deszczówkę oraz umożliwiająca powtórne wykorzystanie do mycia wody po jej oczyszczeniu. Wcześniej składy były myte na bocznicy przy pomocy ręcznych szczotek.

Inwestycja kosztowała ok. 160 milionów złotych. Połowę tej kwoty stanowią fundusze unijne. Około 20 milionów wyłożono w przygotowanie terenu.

Użytkownikiem hali będzie Podkarpacki Zakład Polregio w Rzeszowie, który świadczy usługi przewozowe. Ma tam pracować ok. 80 osób.

Inwestycja jest częścią projektu Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

Oprócz zaplecza technicznego i zakupu nowych pociągów obejmuje on budowę przystanków i infrastruktury kolejowej oraz torów na lotnisko w Jasionce.

źródło: PR Rzeszów

pka rzeszów zaplecze techniczne

fot. Dariusz Kapała

pka rzeszów zaplecze techniczne

fot. Dariusz Kapała

pka rzeszów zaplecze techniczne

fot. Dariusz Kapała

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top