Inwestycje

Władysław Ortyl o inwestycjach w Stalowej Woli i Mielcu

władysław ortyl stalowa wola mielec inwestycje

Stalowa Wola/Mielec. Te pieniądze to wielki impuls dla naszego regionu – mówił dziś marszałek Władysław Ortyl.

Dwie inwestycje samorządu województwa otrzymają dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach funduszu „Polski Ład”. Będą to dwie drogi wojewódzkie łączące obszary inwestycyjne w Mielcu i w Stalowej Woli. O szczegółach planowanych inwestycji marszałek Władysław Ortyl informował dziś podczas specjalnych konferencji w Mielcu i w Stalowej Woli.

Dzięki rządowej dotacji w Mielcu powstanie tzw. droga lotniskowa, w Stalowej Woli droga łącząca tereny inwestycyjne Europarku Wisłosan i Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli. Łącznie samorząd województwa podkarpackiego otrzymał 315 mln rządowego wsparcia.

Inwestycje w Mielcu

W Mielcu rządowa pomoc obejmie zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych nowego układu komunikacyjnego obsługującego Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec i lotnisko Mielec. Nowa droga zostanie włączona do przebiegu DW 984 i będzie połączona z zachodnią obwodnicą Mielca w ciągu DW 985.

Inwestycja jest komplementarna z szeregiem innych zadań województwa i PKP PLK w tym połączenie z północno-zachodnią obwodnicą Mielca w ciągu DW 984 i wiaduktem nad linią kolejową nr 25 i ul. Sienkiewicza w Mielcu. Wartość inwestycji to prawie 66,5 mln zł, z czego rządowa dotacja to 65 mln zł.

Inwestycje w Stalowej Woli

Z kolei projekt w Stalowej Woli obejmuje zaprojektowanie i budowę drogi wojewódzkiej łączącej układ komunikacyjny istniejącej Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Wisłosan oraz powstającego Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli. Ponadto nowa droga będzie łączyć tereny inwestycyjne w Stalowej Woli z niezagospodarowaną jeszcze powierzchnią dla inwestorów w Nowosielcu (gmina Nisko).

Dodatkową funkcją projektowanej drogi będzie znaczne skrócenie drogi do Rzeszowa, a także częściowe wyprowadzenie ruchu ciężkiego ze Stalowej Woli oraz z Niska, tworząc południową obwodnicę dla tych ośrodków. Przewidywana wartość inwestycji to 255 mln zł z czego rządowe wsparcie to 250 mln zł. Dodatkowo w tym samym programie samorząd Stalowej Woli aplikował o dotację na budowę kolejnej drogi wchodzącej w skład układu drogowego terenów inwestycyjnych i na ten cel otrzymał także deklarację wsparcia kwotą 200 mln zł.

Dziękując za rządową dotację prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, zaprezentował graficznie szczegółowe plany rozbudowy układu komunikacyjnego wokół terenów inwestycyjnych w Stalowej Woli. Poinformował również, że Huta Stalowa Wola będzie kolejnym inwestorem w Strategicznym Parku Inwestycyjnym w Stalowej Woli.

Piąta edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych cieszyła się dużym zainteresowaniem. Z pośród wielu wniosków, 52 inwestycje otrzymają bezzwrotne dofinansowanie. Do gmin, powiatów i województw, z budżetu państwa, trafi łącznie blisko 5 mld zł. To pieniądze, które samorządy przeznaczą na rozwój stref przemysłowych. Bezzwrotne dofinansowanie wyniesie nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego samorządu wynosi 2 proc.

Warto dodać, że programu, swoje wnioski składały także inne podkarpackie samorządy, a wśród nich dotacje otrzymał również powiat krośnieński.

źródło: Samorząd Podkarpacki

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top