News

Wojewoda Podkarpacki o likwidacji Browaru Leżajsk: „wspieram pracowników Browaru”

likwidacja browar leżajsk zwolnienia przejęcie

Browar Leżajsk/Likwidacja. Grupa Żywiec zamierza zreorganizować swoją produkcję w Polsce, koncentrując wolumen oraz przyszłe inwestycje w sieci 4 browarów.

Taką informację podała 7 lutego Grupa Żywiec (Heineken) – właściciel Browaru Leżajsk.

Oznacza to zakończenie produkcji w Browarze Leżajsk w czerwcu tego roku.

Marka Leżajsk pozostanie w portfolio firmy, a jej produkcja będzie kontynuowana w innych browarach, podała spółka.

Zamiar likwidacji Browaru Leżajsk skrytykowali samorządowcy. Burmistrz Ireneusz Stefański napisał na Facebooku, że w imieniu społeczności Leżajska wyraża kategoryczny sprzeciw i protest przeciwko tej decyzji.

8 lutego wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko ogłosił, że samorząd deklaruje przejęcie zakładu Browar Leżajsk i jest zainteresowany jego dalszym funkcjonowaniem. Przypomniał też, że już kilka lat temu była próba likwidacji browaru, ale dzięki wsparciu wielu osób i środowisk udało się go uratować. Wójt dodał, że teraz potrzebna jest jeszcze większa mobilizacja w jego obronie.

Dzisiaj w tej sprawie wypowiedziała się Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

„Z dużym zaniepokojeniem przyjęłam wiadomość o planowanym zamknięciu produkcji w Browarze Leżajsk. To decyzja brzemienna w skutkach i ogromna strata dla samej gminy i całego subregionu leżajskiego.
Leżajski Browar to duma miasta i rozpoznawalna marka województwa podkarpackiego. Tradycje browarnicze sięgają tu wielu dziesiątek lat, czyniąc wytwarzane tu piwo jednym z najbardziej znanych w Polsce. W chwili, gdy podejmowane są decyzje przesądzające o jego istnieniu, czuje się zobowiązana do tego, by zabrać głos i przypomnieć, jak wiele wysiłku lokalna społeczność włożyła w pracę na rzecz budowy, rozwoju i utrzymania Browaru.
Zamknięcie tak dużego zakładu pociągnie za sobą poważne konsekwencje społeczne, powodując niemałe zamieszanie na rynku pracy. Bo nie chodzi tu jedynie o ludzi zatrudnionych w samym Browarze, ale a o setki tych, których miejsca pracy współistnieją dzięki jego funkcjonowaniu.
Z pełną determinacją staję po stronie osób, instytucji i organizacji, które zaangażują się w działania na rzecz uratowania zakładu. Przede wszystkim wspieram pracowników Browaru i firm z nim współpracujących. Ufam, że wspólnie wypracujemy rozwiązanie, które pozwoli nam zachować i dalej rozwijać jeden z symboli Podkarpacia.
Ewa Leniart
Wojewoda Podkarpacki”

Browar Leżajsk zatrudnia 103 osoby. W 2021 r. uwarzył około 800 tysięcy hl piwa.

Produkcję piwa w Browarze Leżajsk rozpoczęto w 1978 roku. W 1999 roku właścicielem zakładu stał się koncern Heineken. Tradycja warzenia piwa w Leżajsku sięga XVI wieku.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top