Poradnik

Wszystkie sposoby na nawadnianie ogrodu

nawadnianie ogrodu

Nie ma lepszego sposobu na pielęgnację ogrodu niż systematyczne dostarczanie roślinom wody. Dzięki niej są one pobudzone do wzrostu i zdrowe. Warto zadbać o optymalny poziom nawilżenia, aby nie doprowadzić ani do przesuszenia, ani do nadmiernego nawodnienia terenu zielonego. Zastanawiasz się, jakie jest najlepsze nawadnianie ogrodowe? W poniższym artykule przedstawimy kilka droższych, ale i bardziej ekonomicznych możliwości na utrzymanie pięknego, przydomowego terenu zielonego.

Na jaki system nawadniania ogrodu się zdecydować?

Wszystko tak naprawdę zależy od zasobności Twojego portfela, ponieważ jeśli przeznaczysz duży budżet na system nawadniający, możesz pokusić się o wybranie całkowicie zautomatyzowanych produktów. Pod uwagę należy wziąć także ukształtowanie terenu. Jeden system nada się do ogrodów o niewielkich wymiarach i płaskim podłożu a drugi będzie lepszy do dużego i nierównego terenu zielonego. Nasadzenia roślin również jest ważnym czynnikiem, ponieważ w Twoim ogrodzie możesz posadzić te, które potrzebują dużo wody i takie, które potrzebują jej o wiele mniej. Warto też dostosować nasadzenia do warunków panujących na działce i profilu glebowego.

System nawodnienia ogrodu powinien być więc dostosowany do wielu aspektów, aby mógł działać najbardziej efektywnie.

Podlewanie roślin pistoletem zraszającym

Jakie są najlepsze sposoby na nawadnianie ogrodu?

  • Nawadnianie ręczne – wiele osób posiadających mniejsze ogrody decyduje się na ręczne podlewanie ogrodu, zwłaszcza jeśli dysponuje odpowiednią ilością czasu. W tym przypadku przyda się wąż ogrodowy i konewka, aby skutecznie nawodnić wszystkie rośliny.
  • Wykorzystanie zraszaczy – jest to bardzo wygodne rozwiązanie, choć pochłaniające dość duży domowy budżet. Mimo wszystko posiadając nawet niewielki ogród, warto zastanowić się nad ich zakupem. Zraszacze zadbają o to, aby rośliny codziennie otrzymały optymalną dawkę wody, a odpowiednio umiejscowione podleją cały ogród równomiernie. Z racji tego, że zraszacze mogą działać w sposób automatyczny, właściciel terenu zielonego nie będzie musiał nawet martwić się o konieczność wciśnięcia jakiegokolwiek przycisku, aby je uruchomić. Na rynku można znaleźć różne zraszacze ogrodowe, np. minizraszacze kroplujące, które przydają się do nawadniania żywopłotów, rabat i działek warzywnych. System ten działa automatycznie i pozwala na regulację ilości wody potrzebnej do podlewania. Innym rozwiązaniem są automatyczne zraszacze stałe, które dzielą się na wynurzalne i niewynurzalne. Mogą one działać rano lub wieczorem, aby uniknąć ewentualnego poparzenia łodyg w upalne dni. System ten skierowany jest tylko w jedną stronę. Kolejną opcją są automatyczne zraszacze ruchome, które podczas nawadniania obracają się. Stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla osób posiadających małe ogrody.
  • Linia kroplującasprawdza się w przypadku małych ogrodów i rzędowych nasadzeń. Zbudowana jest z rur posiadających zamontowane kroplowniki, przez które transportowana jest woda do roślin. Na rynku znajdziesz również linie kroplujące automatyczne. Ich działanie polega na tym, że samoistnie się zamykają po wyłączeniu nawadniania. System ten umieszcza się na powierzchni ziemi lub delikatnie pod nią.
  • Deszczówka – to jeden z bardziej ekonomicznych i ekologicznych pomysłów na nawodnienie ogrodu. Pozwala zminimalizować zużycie wody potrzebnej do podlania roślin. Aby zgromadzić deszczówkę, wystarczy podłożyć pod rynny specjalnie pojemniki. Dzięki temu można ją wygodnie magazynować i na bieżąco wykorzystywać. Warto wiedzieć, że deszczówka jest o wiele korzystniejsza dla roślin niż standardowa woda z kranu. Nie zawiera metali ciężkich i chloru i ma delikatnie kwaśny odczyn, dlatego jest lepiej przyswajalna przez rośliny.
  • Pompa ogrodowa – rozwiązanie to przyda się wtedy, kiedy nie możemy korzystać z ogólnej sieci wodnej, ale posiadamy studnię. Wówczas system nawodnienia ogrodu otrzyma wodę wprost ze studni, dzięki pompie ogrodowej. Im większy ogród, tym pompa powinna posiadać większą moc.

Nawadnianie trawnika

Na co zwrócić uwagę podczas podlewania roślin?

Najlepszą porą dnia na podlewanie roślin jest ranek lub wieczór. Warto podlewać ogród rzadziej, ale obficiej, ponieważ dzięki temu woda zdąży nawodnić każdą głębszą warstwę gleby, co jest ważne dla prawidłowego wzrostu ogrodu. Nie ma sensu podlewać ogrodu krócej, ponieważ powierzchowne nawodnienie nie pozwoli wodzie na dłuższe przebywanie w ziemi. Przez to szybciej odparuje, co wymusi częstsze podlewanie terenu zielonego.

Warto również unikać moczenia liści i nie chodzi tu tylko o ewentualne palące słońce, ale o możliwość zaatakowania ich przez grzyby. Strumień wody powinien być dopasowany do danych roślin, aby nie uszkodzić ich delikatnej struktury. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w końcówkę do rozpraszania wody, która sprawdzi się, jeśli podlewasz ogród za pomocą węża ogrodowego.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top