Poradnik

Zyski z giełdy. Jak rozliczyć PIT 38?

Zyski z giełdy. Jak rozliczyć PIT 38? 1

Zyski z giełdy rozliczane są zawsze w ramach PIT-38. Ich rozliczenie zależy od wielu czynników. W inny sposób rozliczane są opcje, warranty oraz inne instrumenty określone przez prawo, a inaczej sprzedaż akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych (dalej: GPW). Od 15.02.2019 roku Ministerstwo Finansów udostępniło portal Twój e-PIT, w ramach którego nasz PIT-38 zostanie przygotowany automatycznie na podstawie uzyskanych przez urząd skarbowy informacji.

W pierwszej kolejności podkreślamy, że zakup oraz sprzedaż akcji na GPW rozliczamy do dnia 30.04.2019 roku.  Termin ten dotyczy zarówno samodzielnego rozliczenia wspomnianych czynności, jak również informacji otrzymanych z biura maklerskiego na formularzu PIT-8C. Jeżeli podatnik inwestował poza granicami kraju bądź też przy pomocy biur maklerskich, które nie mają siedziby w Polsce, powinien on rozliczyć zyski samodzielnie.

Dla prawidłowego rozliczenia zysków z giełdy konieczne jest powzięcie informacji, że za dzień uzyskania przychodu uważa się datę sprzedaży akcji na GPW i uznania uzyskaną dzięki dokonaniu tej czynności sumą środków finansowych. Data poniesienia kosztu jest to dzień uzyskania przychodu w wyniku zbycia akcji. Istotnym jest, że koszty nie mogą być rozliczane w dniu, w którym podatnik je poniósł, a wyłącznie w chwili sprzedaży. Jednak koszty związane bezpośrednio z prowadzoną działalnością powstają w momencie poniesienia konkretnego wydatku, np. koszt prowadzenia rachunku maklerskiego, koszty prasy specjalistycznej.

Kolejną istotną kwestią jest strata podatkowa w wyniku przeprowadzonych na GPW transakcji. Można ją rozliczyć w ciągu aż 5 kolejnych lat od jej poniesienia, natomiast zasadą jest, że rocznie nie można wykazać więcej niż 50% poniesionej straty. Tutaj również istnieje wyjątek, bowiem w przypadku rozliczania przychodów pochodzących z funduszy inwestycyjnych, nie ma możliwości odliczenia straty powstałej z tytułu innych kapitałów pieniężnych.

Dokonanie zakupu akcji rozliczane jest w prawie podatkowym dopiero w momencie ich sprzedaży. W praktyce oznacza to, że jeżeli podatnik będzie czekał ze sprzedażą do uzyskania wyższego kursu niż ten, po którym nabył akcje, dochód zostanie rozliczone dopiero w roku sprzedaży. Jeżeli jednak na koniec roku kurs akcji spada, automatycznie powoduje to powstanie straty po stronie podatnika. Stratę tę można rozliczyć podatkowo. Akcji posiadanych oraz niesprzedanych w danym roku nie ujmuje się w rozliczeniu PIT-38.

A co z inwestycjami krótkoterminowymi? Powiększają one i pomniejszają posiadane akcje i mają na celu zarobek na szybkich zmianach kursu akcji. W takim przypadku podatnik musi udokumentować każdą transakcję zakupu oraz sprzedaży i samodzielnie rozliczyć zyski z giełdy. Kolejną istotną kwestią są akcje uzyskane w ramach spadku. Wówczas koszty uzyskania przychodu stanowią wszystkie wydatki, które spadkobierca poniósł w celu objęcia tych udziałów. Dopuszczalne jest również rozliczenie kosztów, jakie przed śmiercią poniósł spadkodawca.

I ostatnia, bardzo istotna sprawa – zaliczki na podatek od zysków z giełdy nigdy nie rozlicza się w trakcie roku. PIT-38 rozliczamy do końca kwietnia 2019 roku. Również w tym terminie dokonujemy całkowitej zapłaty podatku.

Porady dotyczące rozliczeń podatkowych pochodzą z portalu Pitax.pl. Dzięki PITax bezpłatnie i w prosty sposób rozliczysz tegorocznego PITa online.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top