News

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów prezydenckich

andrzej duda rafał trzaskowski druga tura wybory prezydenckie exit poll
fot. facebook.com/pg/rafal.trzaskowski i facebook.com/pg/andrzejduda

Andrzej Duda z wynikiem 41,8 proc. i Rafał Trzaskowski, który zdobył 30,4 proc. głosów, znajdą się w drugiej turze wyborów prezydenckich – wynika z sondażu exit poll wykonanego przez Ipsos po niedzielnym głosowaniu. Szacowana frekwencja w wyborach sięgnęła 62,9 proc.

Według exit poll, na trzecim miejscu w niedzielnych wyborach prezydenckich znalazł się Szymon Hołownia. Jego szacowany wynik wyniósł 13,3 proc.

Kolejne miejsca, wg sondażu Ipsos, zajęli: Krzysztof Bosak (7,4 proc.), Robert Biedroń (2,9 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (2,6 proc.), Marek Jakubiak (0,5 proc.), Paweł Tanajno (0,3 proc.), Waldemar Witkowski (0,3 proc.), Stanisław Żółtek (0,3 proc.) i Mirosław Piotrowski (0,2 proc.).

Szacowana przez Ipsos frekwencja w wyborach sięgnęła 62,9 proc. W poprzednich wyborach prezydenckich w 2015 r. frekwencja w pierwszej turze wyniosła 48,96 proc., a w drugiej – 55,34 proc.

Prezydent Andrzej Duda po ogłoszeniu wyników wyborów powiedział, że jego wynik sprzed pięciu lat został pobity o kilka długości, przy 10 kontrkandydatach.

„Przyszłość to rodzina, przyszłość to bezpieczeństwo, przyszłość to praca, przyszłość to inwestycje, przyszłość to godność. Nie mam żadnych wątpliwości, że na następne lata Polska właśnie tego potrzebuje” – powiedział ubiegający się o reelekcję prezydent.

„Kampania będzie toczyła się dalej; w bardzo wielu sprawach dotyczących Polski bardzo niewiele dzieliło nas i dzieli z Krzysztofem Bosakiem” – dodał Andrzej Duda w trakcie wieczoru wyborczego w Łowiczu.

Rafał Trzaskowski ocenił, po ogłoszeniu sondażowych wyników, że ponad 58 proc. społeczeństwa chce zmiany, a on będzie kandydatem zmiany.

„Mamy szanse wygrać te wybory. Z takimi wynikami można iść się bić o Polskę” – powiedział Trzaskowski.

„Dzisiaj spacerowałem po ulicach Warszawy i wiem, że duża część z was chciałaby wygrać już w I turze, tak jak w Warszawie, ale ten wynik pokazuje jedno, co najważniejsze, a mianowicie – ponad 58 proc. społeczeństwa chce zmiany. Chcę do tych wszystkich obywateli dzisiaj jasno powiedzieć: będę waszym kandydatem, będę kandydatem zmiany” – dodał kandydat na prezydenta.

Szymon Hołownia, który zajął w wyborach trzecie miejsce z 13,3 proc. głosów, powiedział, że to jest wynik jego marzeń, gdyż oznacza, że przekonał do siebie i swojego programu już 2,5 mln ludzi.

„Kiedy zaczynaliśmy naszą drogę nikt nie pomyślałby, że to jest możliwe” – powiedział Hołownia. (PAP Biznes)

Duda wygrał w dwunastu województwach, a Trzaskowski w czterech

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda wygrał w dwunastu województwach, a kandydat KO Rafał Trzaskowski w czterech – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Według sondażu Duda wygrał w województwach: podkarpackim (60,6 proc. głosów), świętokrzyskim (56,1 proc.), lubelskim (55,6 proc.), podlaskim (49,6 proc.), łódzkim (47,7 proc.) małopolskim (46,3 proc.), mazowieckim (41,1 proc.), śląskim (40,9 proc.), kujawsko-pomorskim (39,8 proc.), warmińsko-mazurskim (38,8 proc.), opolskim (37,1 proc.) i w wielkopolskim (33,6 proc.).

Trzaskowski zwyciężył w województwach: pomorskim (42,6 proc.), lubuskim (40,9 proc.), dolnośląskim (38,3 proc.) i zachodniopomorskim (38,1 proc.).(PAP)

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top