News

Biały Dom: Rząd Putina zostaje wykopany z międzynarodowego systemu finansowego

sankcje rosja wojna ukraina

W wyniku naszych sankcji Rosja stała się gospodarczym i finansowym pariasem – powiedział w sobotę wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji.

Dodał, że USA wraz z UE i innymi sojusznikami zdecydowały się zastosować wobec Rosji „model irański”.

Przedstawiciel Białego Domu w ten sposób określił podczas briefingu prasowego efekt nowych zapowiedzianych sankcji wspólnie z UE, obejmujących wyłączenie części rosyjskich banków z globalnego systemu SWIFT oraz odebranie rosyjskiemu bankowi centralnemu możliwości obrony rubla.

„Rząd Putina zostaje wykopany z międzynarodowego systemu finansowego” – oznajmił oficjel. Zapowiedział, że skutki sankcji będą natychmiastowe, a rubel zaliczy potężny spadek. Restrykcje wciąż nie są gotowe, lecz powinny wejść w życie w najbliższych dniach.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w sobotę wieczorem, że zaproponuje przywódcom UE usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT, uderzenie w rosyjskich oligarchów oraz w bank centralny Rosji.

„Unia Europejska i jej partnerzy pracują nad osłabieniem zdolności (prezydenta Rosji Władimira) Putina do finansowania machiny wojennej” – powiedziała szefowa KE dodając, że zaproponuje przywódcom UE usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT.

„Zapewni to odłączenie tych banków od międzynarodowego systemu finansowego i zaszkodzi ich zdolności do działania na całym świecie” – wskazała.

„SWIFT to dominujący na świecie globalny system płatności międzybankowych. Odcięcie banków uniemożliwi im przeprowadzanie większości transakcji finansowych na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import” – dodała von der Leyen.

„Sparaliżujemy aktywa rosyjskiego banku centralnego. To zamrozi jego transakcje. A to uniemożliwi bankowi centralnemu upłynnianie swoich aktywów. I wreszcie będziemy pracować nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na naszych rynkach” – wskazała.

„Wszystkie te środki znacznie zaszkodzą zdolności Putina do finansowania wojny. Będą one miały niszczący wpływ na gospodarkę Rosji. Putin wkroczył na drogę zmierzającą do zniszczenia Ukrainy, ale to, co w rzeczywistości robi, to także niszczenie przyszłości własnego kraju” – podsumowała szefowa KE.

Aktualizacja 8:30

Globalny system płatniczy SWIFT będzie gotowy dostosować się do decyzji Stanów Zjednoczonych i UE o odłączeniu od niego niektórych rosyjskich banków w przypadku złożenia odpowiedniego wniosku – podało w niedzielę kierownictwo systemu w oświadczeniu, cytowanym przez NBC.

„Współpracujemy z władzami europejskimi, aby poznać szczegóły organizacji, które zostaną objęte nowymi środkami, i przygotowujemy się do przestrzegania instrukcji prawnych” – napisał SWIFT w oświadczeniu.

W sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że zaproponuje przywódcom UE usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT, uderzenie w rosyjskich oligarchów oraz w bank centralny Rosji.

Podobne działania zapowiedziały także USA. Amerykańska administracja podała, że nie wiadomo jeszcze, które rosyjskie banki będą wyłączone z systemu komunikacji międzybankowej SWIFT i czy restrykcje te będą dotyczyć również transakcji dotyczących energii. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top