News

Czy drogi ekspresowe będą płatne? Mateusz Morawiecki odpowiada na wiele pytań

drogi ekspresowe opłaty kiedy

Premier Mateusz Morawiecki zaprzeczył w czwartek, by rząd planował wprowadzić opłaty za przejazd samochodami osobowymi drogami ekspresowymi, zakazywać wjazdu aut do centrów miast, wprowadzać opłaty za posiadanie samochodu ani podnosić wieku emerytalnego.

Premier zabrał głos w Sejmie po tym, gdy poseł Konfederacji Krzysztof Bosak wniósł o przerwę w obradach Sejmu, zwołanie Konwentu Seniorów i uzupełnienie porządku obrad – jak powiedział – „o normalną debatę nad 280 zobowiązaniami, tzw. kamieniami milowymi, do których premier zobowiązał się w ramach kapitulacji przed Komisją Europejską”.

„Negocjowaliście w sposób tajny, przyjęliście zobowiązania, które nie są prawem ani w sensie europejskiego prawa, ani prawa polskiego” – powiedział Bosak. „Wzrost cen ogrzewania, wzrost cen prądu, wzrost cen posiadania aut, zakazy wjazdu do centrów, zgodziliście się nawet negocjować regulamin Sejmu” – mówił do premiera.

Morawiecki stwierdził, że są to fake newsy. „Nie ma żadnego zamiaru nałożenia jakichkolwiek opłat na samochody na drogach ekspresowych. Na ciężarówki – tak jak jest to dzisiaj – będziemy nakładali obowiązek uiszczania opłat również na tych drogach ekspresowych, które budujemy w ekspresowym tempie” – powiedział. „Chcemy, żeby tranzyt nie rozjeżdżał polskich dróg, tylko płacił do polskiego budżetu” – dodał.

Zapewnił też, że rząd nie zamierza „nakładać żadnych opłat od samochodów„. „W 2024 lub 2025 roku chcemy zróżnicować koszty związane z samochodem, tak jak jest to i dzisiaj” – powiedział, wskazując na obecną zależność wysokości akcyzy od pojemności skokowej silnika. „Jeżeli samochód jest niskoemisyjny lub elektryczny, to mamy dopłatę” – dodał.

Zaznaczył, że ograniczenia wjazdu samochodami do centrów miast, to są „decyzje samorządów i rząd polski na pewno nie będzie ingerował, nakazywał, zakazywał”.

Premier stwierdził też, że to „PO i PSL podwyższały wiek emerytalny”. „My obniżyliśmy wiek emerytalny i rząd PiS jest jedynym gwarantem, że ten obniżony wiek emerytalny pozostanie”. „Mamy historycznie niskie bezrobocie, więc jeśli ktoś chce, to chociażby przez zerowy PIT dla emerytów zachęcamy do pracy dłużej; bo my dajemy wybór, jesteśmy partią, która daje wolność” – powiedział Morawiecki.

Tzw. kamienie milowe to warunki, od których spełnienia Komisja Europejska uzależnia wypłacenie Polsce środków z unijnego Funduszu Odbudowy mającego wesprzeć kraje członkowskie w przezwyciężaniu gospodarczych skutków pandemii COVID-19. Jednym z nich jest zmiana przepisów o sądownictwie i likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W Krajowym Planie Odbudowy, w ramach którego środki z Funduszu Odbudowy mają być rozdysponowane, Polska wystąpiła o 23,9 mld euro grantów i 11,5 mld euro pożyczki.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top