Rzeszów. I Podkarpackie Forum Turystyki stało się okazją do debaty o dwu dekadach istnienia Podkarpackiej Regionalnej Organizacja Turystycznej, czyli jednej z 16 regionalnych organizacji turystycznych w Polsce.
Działa ona jako związek stowarzyszeń, zrzesza Samorząd Województwa Podkarpackiego, najatrakcyjniejsze turystycznie miasta i gminy, stowarzyszenia i firmy sektora turystycznego, muzea i inne instytucje kultury.
W sposób szczególny w historii PROT zapisują się takie produkty i oferty turystyczne jak: Szlak wodny Błękitny San, Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Centralnego Okręgu Przemysłowego, Spacerownik Rzeszowski, Podkarpacka Traveltanna czy ostatnie dokonania: Podkarpacki Barometr Turystyczny czy cykliczne wydarzenie jakim jest Ogólnopolski spływ kajakowy Błękitny San. Głównym celem i misją jest rozwój turystyki i promocja regionu, kreowanie i wzmacnianie turystycznego wizerunku Podkarpackiego oraz edukowanie – m.in. podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadr turystycznych poprzez szkolenia branżowe.
Wydarzenie organizowane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną było okazją do dyskusji o sukcesach, ale i wyzwaniach stojących przed branżą turystyczną. W pierwszej odsłonie imprezy przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy działający w branży, eksperci oraz znawcy turystyki zgromadzili się w przestrzeni Politechniki Rzeszowskiej, by mówić o specyfice oraz wyzwaniach dla turystyki. Wśród samorządowców znaleźli się radni województwa Krzysztof Feret oraz prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
Pokaz holograficzny, przygotowany przez Multi visual show, który rozpoczął wydarzenie, a w którym wykorzystane zostały hasła promujące podkarpacką turystykę został przyjęty brawami przez uczestników Forum.
Wśród prelegentów wydarzenia znaleźli się m.in. Jakub Rybicki – podróżnik, fotograf i dziennikarz, laureat krajowych i światowych nagród fotograficznych pracujący m.in dla National Geographic, Adam Mikołajczyk – międzynarodowy ekspert marketingu terytorialnego, inicjator powołania i prezes Fundacji Best Place – Europejskiego Instytutu Marketingu Miejsc oraz Marta Mills – międzynarodowy konsultant i specjalista ds. zrównoważonej turystyki i komunikacji. Dyskutowano m.in. o tym, jak godzić turystykę z ekologią i dobrem lokalnych społeczności, jak powinna wyglądać zrównoważona turystyka i jakie są obecne trendy turystyki na świecie.
Zgromadzonym na Forum dr Beata Gierczak przestawiła wyniki badań rynku turystycznego na Podkarpaciu oraz sposobu postrzegania regionu przez turystów. Był to wycinek z Podkarpackiego Barometru Turystycznego, który stworzyła ona wspólnie z Mateuszem Stopą oraz Krzysztofem Szparą. Gościem specjalnym Forum był Aziz Abu Sarah – badacz National Geographic, członek TED i współzałożyciel MEJDI Tours, który mówił o zrównoważonej turystyce, respektującej lokalne społeczności i zwyczaje, w kontekście nowych wyzwań rzeczywistości.
Druga część Forum zabrała jego uczestników do Julina, gdzie rozmowy o produktach turystycznych połączono z podsumowaniem 20 lat działalności Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
I Podkarpackie Forum Turystyki: nagrody
Jednym z głównych elementów imprezy było wręczenie nagród na Najlepszy Produkt Turystyczny, w XIX już edycji konkursu organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną, która wręcza laureatom Certyfikaty POT stanowiące najważniejszą nagrodę w branży. Wręczając wręczył marszałek Władysław Ortyl gratulował pasji i zaangażowania, które stoją za sukcesami firm, jednostek i ludzi tworzących produkty turystyczne.
Podczas I Podkarpackiego Forum Turystyki nagrodzeni zostali i certyfikaty otrzymali: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Ośrodek Garncarski MEDYNIA, Jarmark Jarosławski, Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe oraz Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.
źródło: Samorząd Podkarpacia