Poradnik

Jak prowadzić księgowość dla spółek?

księgowość spółka

Księgowość stanowi niezbędny aspekt prowadzenia działalności gospodarczej, ponieważ odpowiada za wszelkiego rodzaju rozliczenia finansowe wewnątrz firmy. Jakiekolwiek zaniedbania w tym zakresie mogą skutkować poważnymi problemami prawnymi. Dlatego niezależnie od tego, jakiego rodzaju działalność prowadzimy, musimy zadbać o profesjonalną, dokładną i skrupulatną obsługę księgową. Obowiązek ten obejmuje także spółki. W ich przypadku księgowość musi być pełna, a więc należy uwzględniać wszystkie, bez wyjątku, zdarzenia gospodarcze, jakie mają miejsce w firmie

Jak wygląda obsługa księgowości w spółce?

Księgowość spółki, jako że z założenia prowadzona w oparciu o pełne księgi handlowe, poza bieżącymi wydatkami i przychodami uwzględnia również wykazy obrotów, zestawienia sald oraz aktywa i pasywa, czyli cały inwentarz przedsiębiorstwa. Dodajmy, że osoba odpowiedzialna za obsługę księgową jak BPION ma obowiązek nie tylko prowadzić, gromadzić, przetwarzać i archiwizować te dane, ale też sporządzać regularne, coroczne sprawozdania finansowe oraz składać deklaracje podatkowe (VAT, PIT, VAT JPK i inne). Do jej obowiązków należy ponadto obsługa płacowa. Wszystko to jest bardzo skomplikowane i wymaga doskonałej znajomości wciąż zmieniających się przepisów prawa. Dlatego księgowość spółki najlepiej powierzyć specjalistom, którzy posiadają obszerną wiedzę z tego zakresu i stale ją aktualizują, a dodatkowo mogą się pochwalić bogatym, zdobywanym latami doświadczeniem.

Obsługa księgowa wewnętrzna czy zewnętrzna?

Księgowość dla spółek może być realizowana na dwa sposoby: na miejscu lub zdalnie. W pierwszym przypadku musimy się liczyć z obowiązkiem zatrudnienia specjalistów ds. księgowości oraz utworzenia niezbędnej infrastruktury, która pozwoli im na wykonywanie obowiązków zawodowych, co pociągnie za sobą niemałe wydatki z budżetu. W drugim przypadku ponosimy wyłącznie koszty wykonania usługi. Zdalna księgowość dla spółek oznacza więc dużą oszczędność. Z tej opcji mogą skorzystać zarówno spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i spółki komandytowe, akcyjne oraz komandytowo-akcyjne.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top