Poradnik

Jakie zalety ma fotowoltaika?

fotowoltaika cena opinie zmiany

Fotowoltaika to popularne rozwiązanie, jakie jest wykorzystywane w wielu miejscach. Aktualnie każdy chce zadbać o ochronę środowiska i korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu zaoszczędzimy na rachunkach za prąd i zniwelujemy ryzyko niszczenia środowiska. Jakie zalety ma fotowoltaika? Dlaczego warto na nią postawić? Czym się cechuje? Co oferują specjaliści?

Czym jest fotowoltaika?

Najprościej rzecz ujmując, jest to proces, podczas którego korzystamy z energii ze słońca. Wykorzystanie prądu z promieni słonecznych ma związek z zastosowaniem fotowoltaiki. Służy ona do pozyskiwania energii i jest niezwykle łatwą formą, jaka bazuje na zjawisku konwersji promieniowania słonecznego. Jest ono zamieniamy w prąd elektryczny za pomocą paneli fotowoltaicznych. Kolejny etap to transport prądu do inwertera, gdzie jest on zmieniany w prąd zmienny, jakim zasilimy cały dom. Nadwyżkę z powodzeniem wykorzysta użytkownik lub przekażemy ją do sieci.

Energia ze słońca

Okazuje się, że takie pozyskiwanie energii ma sporą przewagę nad innymi rozwiązaniami. Można z niej korzystać praktycznie wszędzie, a ilość pozyskiwanej energii jest zależna od promieniowania słonecznego. Pamiętajmy o tym, ze zależy ono od pory dnia, pory roku, stanu atmosfery i szerokości geograficznej. Jeśli chodzi o moc instalacji fotowoltaicznej, ma ona związek z:

  • wielkością wolnego gruntu lub dachu,
  • kątem nachylenia dachu,
  • zacienieniami,
  • ekspozycją powierzchni dachu względem słońca itp.

W przypadku mniej sprzyjających warunków, dobrać należy większą moc instalacji, co pokryje nasze zapotrzebowanie.

Budowa paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne są zbudowane z wielu modułów, jakie składają się z fotoogniw. Oddziałujące promieniowanie w tym wypadku generuje napięcie elektryczne, co wiąże się ze zjawiskiem fotowoltaicznym. Polega ono na stworzeniu nośników elektrycznego ładunku poprzez absorpcję promieniowania przez półprzewodnik. W efekcie uzyskujemy przepływ prądu stałego, jakie jest proporcjonalny do mocy promieniowania słonecznego. Co ciekawe, fotoogniwa są tworzone z półprzewodnikowych materiałów, tj. krzem, selen, german. Wyróżniamy kilka generacji ogniw fotowoltaicznych.

I generacja obejmuje ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne i wielozłączowe, jakie są stosowane w technice kosmicznej. Z kolei II generacja bazuje na ogniwach cienkowarstwowych, jakie są stworzone z tellurku kadmu. Wyróżniamy także barwnikowe ogniwa, które działają na bazie sztucznej syntezy.

Jakie zalety ma fotowoltaika?

Fotowoltaika ma bardzo dużo zalet. Warto zauważyć, że dzięki temu zyskujemy niezależność od podwyżek cen prądu. Kolejna kwestia to ekologiczny sposób na pozyskiwanie prądu, co pozwala na ochronę środowiska. Ogólnodostępne źródło energii jest darmowe, natomiast podczas instalacji paneli skorzystać można z dofinansowania i ulgi podatkowej. Nadwyżki prądu w każdym momencie wykorzystamy lub sprzedamy do sieci. Ponadto, użytkownicy doceniają niskie natężenie dźwięku i sporą oszczędność na rachunkach za prąd.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top