News

Jasionka: Adam Niedzielski z wizytą w Medevac Hub

medavac hub jasionka

Jasionka/Medevac Hub.  Z Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka odleciał specjalny samolot, który zabrał ukraińskich pacjentów na leczenie do innych państw europejskich.

Transport z Medevac Hub poprzedził konferencję prasową ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia Ukrainy Wiktora Liaszko oraz ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza, poświęconą pomocy medycznej obywatelom objętej wojną Ukrainy.

serwis cnc oprzyrządowanie renishaw

W wydarzeniu wzięła również udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Dzisiaj miał miejsce transport pacjentów, którzy trafili do Holandii i do Norwegii. Są to osoby z jednej strony bezpośrednio dotknięte działaniami wojennymi, np. z ranami postrzałowymi, ale są też pacjenci onkologiczni – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

medevac hub jasionka rzeszów

fot. PUW Rzeszów

Minister dodał, że zarówno infrastruktura Hubu w Jasionce, jak i cały system transportu są przygotowane  na ewentualne zwiększenie liczby pacjentów.

Obaj z panem ministrem Liaszko mamy przekonanie, że ta praca wykonywana tu jest na najwyższym poziomie i pacjenci z Ukrainy mogą we względnie komfortowych warunkach dotrzeć do docelowego miejsca leczenia, bo przypominam, że ideą tego miejsca jest to, żeby pacjentom, którzy przyjeżdżają z różnych stron Ukrainy, zapewnić leczenie również w innych krajach europejskich, nie tylko w Polsce. Samolot, który startuje z pobliskiego lotniska w Jasionce tych pacjentów rozwozi praktycznie po całej Europie – powiedział.

Medevac Hub finansowany jest w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności. Stanowi część szerszego programu ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy, uruchomionego przez Unię Europejską w marcu 2022 r. i jednocześnie część większego pakietu pomocy humanitarnej dla Ukrainy udzielonej przez UE.

Centrum tranzytowe przy lotnisku w Jasionce poprowadzi medyczny zespół ratunkowy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

źródło: PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top