News

Kolejki ciężarówek przed przejściem w Medyce. Szacowany czas na wyjazd z Polski to 53 godziny

medyka przejście graniczne
Zdjęcie poglądowe

Medyka/Przejście graniczne. Ok. 580 pojazdów ciężarowych czeka w środę na odprawę przed przejściem granicznym z Ukrainą w Medyce.

Kolejka samochodów sięga kilkudziesięciu kilometrów. Według danych z godz. 7 szacowany czas oczekiwania na wyjazd z Polski wynosi 53 godziny.

Kolejki przed granicą spowodowane są protestem przewoźników, którzy nie przepuszczają aut ciężarowych na przejściach m.in. w Korczowej i Dorohusku (woj. lubelskie). Jedynym czynnym przejściem dla samochodów ciężarowych jest właśnie Medyka.

Jak powiedziała PAP w środę oficer prasy Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu asp. Joanna Golisz, obecnie kolejka samochodów ciężarowych sięga do miejscowości Duńkowiczki, przed Przemyślem. „W związku z tym pojawiają się miejscowe spowolnienia w ruchu” – dodała.

Samochody w oczekiwaniu na przekroczenie granicy stoją też w samym Przemyślu na ulicach: Lwowska, Aleja Żołnierzy Wyklętych, Aleja Solidarności, Aleja Wolności, ul. Krakowska. „Auta ustawiane są na jednym pasie ruchu, przy prawej krawędzi jezdni. Podobnie jest na drogach w miejscowościach Żurawica, Duńkowiczki oraz na drodze od Przemyśla do Medyki” – podkreśliła policjanta.

Asp. Golisz zapewniła, że mundurowi regulują ruchem i zapewniają płynność przejazdu, a także nie dopuszczają do zatorów na tych odcinkach. „Funkcjonariusze będą reagować na każdą pojawiającą się informację czy zgłoszenie dotyczące utrudnień” – powiedziała.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej por. Piotr Zakielarz, SG zapewnia pełną obsadę przejścia w Medyce. „Robimy wszystko, aby przepustowość przejścia była jak największa” – dodał. Zaznaczył jednak, że przejście ma swoje ograniczenia i nie jest w stanie przyjąć całego ruchu z pozostałych przejść granicznych.

Por. Zakielarz zapewnił, odprawy aut osobowych odbywają się na bieżąco.

Przewoźnicy prowadzą również swój protest od poniedziałku. Przepuszczają jeden samochód ciężarowych na godzinę na przejściu w Korczowej oraz w województwie lubelskim m.in. Dorohusku.

Protestujący na bieżąco przepuszczają autokary, transporty z żywnością, pomocą humanitarną i paliwami.

Protestujący postulują m.in. wprowadzenie zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego, zawieszenie licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenie ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top