Biznes

Kolejki na granicach z Ukrainą. Co jest najczęściej wywożone i przywożone?

ukraina eksport import jakie towary

Po kilka, a nawet 16 godzin muszą czekać na odprawę na podkarpackim odcinku granicy kierowcy samochodów ciężarowych wyjeżdżających na Ukrainę.

Przez ostatni tydzień na podkarpackich przejściach odprawiono łącznie około 8,4 tys. ciężarówek.

Jak podała we wtorek rano rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie asp. Edyta Chabowska, w ostatnim tygodniu, od 6 do 13 czerwca, funkcjonariusze KAS odprawili na podkarpackich przejściach granicznych około 8,4 tys. pojazdów ciężarowych.

Spośród nich 4,9 tys. na kierunku wyjazdowym z Polski, zaś 3,5 tys. wjechało do naszego kraju.

Wśród towarów najczęściej przywożonych z Ukrainy znajdują się oleje spożywcze, pellet (rodzaj paliwa służącego do ogrzewania budynków – PAP), płyty DSP, kable, rury, palety drewniane oraz – w ostatnim czasie – zboże.

Z kolei na Ukrainę najczęściej wywożone są artykuły spożywcze, odzież, części samochodowe, części do mebli, a także pomoc humanitarna.

„Od początku konfliktu w Ukrainie na podkarpackich przejściach granicznych odprawiono blisko 10 tys. pojazdów ciężarowych z pomocą humanitarną” – wyjawiła rzecznika KAS w Rzeszowie.

Najwięcej ciężarówek, w ostatnim tygodniu, skorzystało z przejścia granicznego w Korczowej – 4,4 tys. Natomiast na przejściu w Medyce odprawiono 3,4 tys. ciężarówek, a w Krościenku około 500.

Natomiast w ostatni weekend w Korczowej, Medyce i Krościenku funkcjonariusze KAS odprawili łącznie ponad 2,1 tys. pojazdów ciężarowych. Rzeczniczka rzeszowskiej IAS przekazała, że jest to porównywalna liczba do samochodów odprawionych weekend wcześniej.

Przejście w Budomierzu dotychczas nie było wykorzystywane do ruchu towarowego. Zmieni się to w środę 15 czerwca.

Jak poinformowała Straż Graniczna na swojej stronie, od tego dnia na drogowym przejściu w Budomierzu odprawiane będą samochody o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony.

„To pilotażowy program wprowadzony czasowo na okres 6 miesięcy. Dotyczy on środków transportu przeznaczonych do przewozu towarów, które podlegają kontroli granicznej i celnej” – wyjaśniła SG.

Obecnie – jak wynika z informacji podanych na stronie granica.gov.pl – na podkarpackich przejściach w ruchu towarowym są kolejki. Najdłużej, bo aż 16 godzin na odprawę w kierunku wyjazdowym z Polski muszą czekać samochody ciężarowe w Medyce. Oczekiwanie w Korczowej na odprawę to 5 godzin, zaś w Krościenku – 3 godziny.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top