News

Kolekcja Dzikowska już w całości jest w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega

kolekcja dzikowskich tarnobrzeg gdzie zobaczyć

Dzieła sztuki wchodzące w skład tzw. Kolekcji Dzikowskiej już w całości znalazły się w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega.

W ostatnim wczorajszym transporcie były m.in. XVI-wieczna misa autorstwa Orazio Fontany, porcelanowa donica z herbem Poniatowskich, srebra z herbami Potockich i Tarnowskich, obraz przedstawiający Jana Zdzisława Tarnowskiego pędzla Kazimierza Pochwalskiego, oraz rzeźba „Marek Aureliusz na koniu” autorstwa Gulio Boschiego.

kolekcja dzikowskich tarnobrzeg gdzie zobaczyć

Powrót eksponatów do rodowej siedziby Tarnowskich jest zdaniem Tadeusza Zycha dyrektora tarnobrzeskiego muzeum wielkim wydarzeniem w historii miasta, a zarazem polskiego muzealnictwa.

Kolekcja Dzikowska uważana jest za jeden z najwspanialszych zbiorów ziemiaństwa jaki przetrwał do czasów nam współczesnych. Składa się na nią około 1500 przedmiotów.

Jest wśród nich 170 obrazów, ponad 70 miniatur, 250 platerów i sreber, 40 rzeźb z okresu od starożytności po XIX wiek. Niezwykle cenne i wartościowe jest kilkadziesiąt rękopisów i starodruków związanych z historią Tarnobrzega i Polski oraz ponad tysiąc pamiątek rodzinnych po Tarnowskich.

Kolekcję wycenioną na ponad 32 miliony złotych zakupiono od Jana Tarnowskiego za kwotę 4 milionów złotych. Środki prawie w całości pochodziły z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Zbiór gromadzony przez rodzinę Tarnowskich poprzednio był eksponowany w Muzeum – Zamku w Łańcucie, a już 19 grudnia znaczną jego cześć będzie można obejrzeć w Muzeum w Tarnobrzegu.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top