Inwestycje

Miasto Sanok a Podkarpacka Dolina Wodorowa

sanok podkarpacka dolina wodorowa
fot. PUW Rzeszów

O szansach i wyzwaniach dla Sanoka w kontekście powstania Podkarpackiej Doliny Wodorowej rozmawiali dziś uczestnicy debaty eksperckiej, zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.

–  Nie mam wątpliwości, że wodór jest przyszłością i tym zasobem, którego wykorzystanie chcemy rozwijać. Zrobiliśmy już pierwszy krok, premier Mateusz Morawiecki, biorąc pod uwagę nasz potencjał, zdecydował o utworzeniu Doliny Wodorowej właśnie w naszym regionie – powiedziała wojewoda Ewa Leniart otwierając konferencję. 

–  Sanok ma możliwość odegrać istotną rolę w powodzeniu tego przedsięwzięcia i być jednym z największych jego beneficjentów. Tu jest ulokowana produkcja pojazdów gotowych do implementacji zasilania wodorowego. Tu powstają gotowe rozwiązania, na które nie musimy czekać latami – dodała Ewa Leniart. 

Takimi rozwiązaniami dysponuje Autosan. Firma już od pewnego czasu przygotowuje swój projekt pojazdu o zasilaniu wodorowym.

– Jesteśmy w trakcie budowy prototypu, który jest już na linii montażowej. Autobus jest zaprojektowany i jest właśnie budowany. Pod koniec września, powinien się już pojawić na ulicach Sanoka – przyznał w trakcie dyskusji prezes Autosanu Adam Smoleń.

Uczestnicy debaty rozmawiali m.in. o kwestiach związanych z technologią wodorową, perspektywami rozwoju w tym obszarze i współpracy międzynarodowej.

Powstanie „Podkarpackiej Doliny Wodorowej” pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii, zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę. Transfer wiedzy oraz wdrażanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii umożliwi rozwój konkurencyjnej gospodarki regionu oraz wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw.

List intencyjny na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej został podpisany 18 maja br. w podrzeszowskiej Jasionce. Strony zadeklarowały wtedy m.in.:

  • współpracę na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu zbudowania Doliny Wodorowej,
  • wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego w celu budowy łańcucha wartości gospodarki wodorowej przez realizację innowacyjnych przedsięwzięć naukowych, technologicznych, przemysłowych oraz projektów inwestycyjnych,
  • prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako paliwa dla zeroemisyjnego transportu,
  • analizę oraz planowanie działań, inicjatyw i przedsięwzięć związanych z gospodarką wodorową oraz optymalizacją energetyczną z wykorzystaniem wodoru,
  • organizowanie i uczestniczenie w dialogu pomiędzy interesariuszami (ekspertami, przedstawicielami instytucji publicznych, przedsiębiorstwami energetycznymi, operatorami i dystrybutorami, a także środowiskiem naukowym) zainteresowanymi działaniami w obszarze gospodarki wodorowej, jak również integrację branży.

źródło: PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top