Biznes

ML System zbuduje instalację fotowoltaiczną w Pasterzowicach. Ma też umowę w ramach projektu Active Glass

ml system mithra wjatech pge fotowoltaika

Oferta ML System – warta 22 mln zł netto – została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu pn. „Zaprojektowanie i budowa instalacji fotowoltaicznej PV Pasterzowice o mocy do 8 MW (w imieniu i na rzecz Mithra V Sp. z o.o.)”, organizowanym przez PGE Energia Odnawialna.

Kontrakt ma zostać zrealizowany do 3 lipca 2023 r., podał ML System.

Ponadto spółka podpisała z Wjatech wartą 32 mln zł umowę na dostawę i uruchomienie linii produkcyjnej w ramach projektu Active Glass.

„Cieszy nas możliwość współpracy z kolejną krajową spółką energetyczną, która decydując się na inwestycję w fotowoltaikę w Pasterzowicach, wspiera krajowy sektor PV, przyczyniając się jednocześnie do redukcji szkodliwego CO2 i zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym. Równie istotny jest aspekt ekonomiczny w kontekście obserwowanego kryzysu oraz rosnących cen energii ze źródeł konwencjonalnych. Źródła odnawialne, a przede wszystkim fotowoltaika stanowią naturalną odpowiedź na ten trend, dając szansę na przyspieszenie koniecznej transformacji energetycznej i wzrost bezpieczeństwa kraju w tym obszarze” – skomentował prezes ML System Dawid Cycoń, cytowany w komunikacie.

„Podpisane w ostatnim czasie umowy oraz wygrane przetargi świadczą o umacniającej się pozycji spółki w segmencie energetyki zawodowej oraz jej elastyczności w reakcji na zmiany na rynku prosumenta” – dodał.

Umowa ML System z Wjatech

Spółka zawarła z Wjatech wartą 32 mln zł umowę na dostawę i uruchomienie linii do wytwarzania niskowymiarowych struktur półprzewodnikowych w związku z realizacją projektu Active Glass. Łączna wartość tego projektu wynosi 147,4 mln zł, z czego 88,5 mln zł to dofinansowanie z UE. Dotychczas na ten cel firma wydała 7,3 mln zł.

„Przedmiotem projektu jest wdrożenie do produkcji innowacyjnej szyby zespolonej generującej energię elektryczną o masowym zastosowaniu w budownictwie i branży automotive. Dzięki możliwości personalizacji kształtu proponowane rozwiązanie znajdzie zastosowanie we wszystkich rodzajach przeszkleń i systemach mocowania. Docelowo szyby będą mieć również funkcję przeciwpożarową” – podsumował prezes.

ML System to wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2018 r. W 2021 r. miała 189 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top