Pogwizdów Stary/Film. W dniach 16-17 marca bieżącego roku, kompleks rekreacyjny Rajska Dolina w Pogwizdowie Starym zamieni się w plan filmowy.
Będą tam realizowane zdjęcia do filmu pod tytułem „Wake of Umbra” („Narodziny Umbry”). Reżyserem filmu jest Carlos Reygadas, meksykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
Do Pogwizdowa Starego przyjedzie 50-osobowa ekipa filmowa. Zdjęcia do produkcji kręcone będą na kompleksie Rajska Dolina.
Do udziału w filmie, producent poszukuje 120 statystów (od 16 roku życia). Zapisy oraz casting odbędą się najbliższą niedzielę – 25 lutego, w domu ludowym w Pogwizdowie Starym, o godzinie 12:00. Warto podkreślić, że za udział w filmie przewidziane jest wynagrodzenie.
– Pogwizdów Stary to mała miejscowość, dlatego w proces poszukiwania statystów zaangażowane są wszystkie miejscowe organizacje. W razie potrzeby, zaproszeni zostaną mieszkańcy sąsiednich miejscowości – mówi sołtys wsi, Stanisław Zięba.
Na terenie obiektu, powstać ma 7-minutowy fragment filmu. Na stadionie ma zostać rozegrany mecz piłki nożnej. Zaangażowano do tego dwa kluby sportowe, prowadzące żeńskie sekcje piłki nożnej. Jednym z klubów jest Resovia. Rolą statystów będzie odegranie widowni.
– W tutejszym zbiorniku wodnym nakręcona zostanie scena topienia kobiety uznanej za czarownicę. Towarzyszyć temu mają świadkowie, do czego również potrzebni są statyści. Według mojej wiedzy, topienie ma być kręcone w sposób nowoczesny, przy użyciu dźwigu – dodaje sołtys.
Carlos Reygadas tworzy kino artystyczne, często nagradzane na głównych festiwalach filmowych na świecie. Zdobywca nagrody za reżyserię na 65. MFF w Cannes za film „Post tenebras lux” (2012). W Polsce są znane jego filmy „Ciche światło”, „Japón”, „Nasz czas”
Kierownikiem produkcji filmu na Polskę jest Alicja Jagodzińska. Jak podaje, film jest produkcją międzynarodową. Projekt dostał dofinansowanie PISF. Część materiału jest już zrealizowana, głównie na terenie Meksyku. Zdjęcia do filmu mają być ukończone w tym roku, a film ukaże się roku 2025.
– Jest to historia czwórki przyjaciół, którzy podróżują przez czas i przestrzeń, spotykając się w kolejnych wcieleniach i nowych rolach społecznych – wyjaśnia Alicja Jagodzińska. – To on osobiście znalazł tę przestrzeń. Nazywamy ją „no name landem”, czyli obszarem, który mógłby leżeć wszędzie. Wybraliśmy to miejsce ze względu na spójność elementów: drogi, pomostu, wody, jej spadku oraz boiska do gry w piłkę – podkreśla.
Jak podaje kierownik produkcji, reżyserowi zależało na uniwersalnej i neutralnej przestrzeni. Uznał, że Rajska Dolina to przestrzeń, która mogłaby być położona równie dobrze w Stanach Zjednoczonych, jak i Norwegii. Reżyser nie definiuje ani kraju, ani miasta.
Producentem filmu Reygadasa w Polsce jest Beata Rzeźniczek z firmy Madants. Firma ta pracowała przy takich filmach, jak „Szarlatan” Agnieszki Holland, „Lamb” Vladimara Jóhannssona, „High Life” Claire Denis, „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej.