News

Niedzielski: Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów COVID-19

Niedzielski: Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów COVID-19 1

Polska jest od dzisiaj podłączona do unijnego systemu certyfikatów COVID-owych i może korzystać z możliwości wydawania certyfikatów, które są zgodne ze wszystkimi unijnymi normami w tym zakresie, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Formalnie wejście w życie na terenie całej UE certyfikatu, ułatwiającego podróżowanie, planowane jest na 1 lipca.

„Polska znalazła się wśród […] krajów, które od dzisiaj są podłączone do systemu unijnego i już nie testują, a w zasadzie używają możliwość wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami” – powiedział Niedzielski podczas konferencji.

Poinformował, że od dzisiaj z Internetowego Konta Pacjenta można pobrać certyfikat w dwóch wersjach: elektronicznej z kodem QR i tradycyjnej (w formacie pdf, zawierającej wszystkie informacje, które są zapisane w kodzie QR). Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia chce do 25 czerwca uruchomić możliwość pokazania certyfikatu z poziomu urządzeń mobilnych w aplikacji mojeIKP, a także w aplikacji mObywatel.

Certyfikat ma obowiązywać w trzech wersjach:

– Po szczepieniu – przez rok (uaktywnia się 14 dni po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki lub po pierwszej dawki, jeżeli szczepionka jest jednodawkowa)

– Po teście – przez 48 godzin od wykonania testu PCR (testy antygenowe nie są uwzględniane)

– Po przechorowaniu COVID-19 – przez 180 dni (uaktywnia się po 11 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku badania na obecność SARS-CoV-2)

„W tej chwili trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt ego certyfikatu – aplikacji powszechnie dostępnej na każde urządzenie mobilne w sklepie Apple’a czy Androida. Jesteśmy przygotowani do tego, by okolicach 10 czerwca już ta aplikacja była dostępna” – powiedział minister.

Siedem państw członkowskich – Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska – połączyło się z bramą sieciową i rozpoczęło wydawanie pierwszych unijnych zaświadczeń. Chociaż rozporządzenie będzie stosowane od 1 lipca, wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania i weryfikowania zaświadczeń, mogą już teraz zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności. Rozporządzenie ma wejść z sześciotygodniowym okresem stopniowego wprowadzania dla tych państw członkowskich, które potrzebują więcej czasu.

Aby rozporządzenie weszło w życie, musi jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę.

W najbliższym okresie, do wakacji nie należy spodziewać się dużego luzowania obostrzeń, wprowadzonych ze względu na pandemię koronawirusa, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział, że konferencja na temat luzowania obostrzeń do 26 czerwca odbędzie się jutro. Dalszy harmonogram luzowania na okres wakacji zostanie przedstawiony prawdopodobnie w poniedziałek.

„Jeżeli chodzi o ten najbliższy okres, to tutaj nie należy się spodziewać takiego dużego luzowania. W tej chwili ten poziom liberalizacji obostrzeń w Polsce jest bardzo wysoki na tle Europy, myślimy o kosmetycznych zmianach” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Zapowiedział, że jutro mają zostać przedstawione „dalsze kroki luzujące”.

„Jeżeli chodzi o obostrzenia, to jutro na konferencji przedstawimy dalsze kroki luzujące. To będzie taka informacja […] co się będzie działo do 26 czerwca, do początku wakacji, a w poniedziałek prawdopodobnie razem z panem premierem przedstawimy informację dotycząca dłuższego planu, który będzie obejmował całe wakacje” – podkreślił Niedzielski.

Dotychczasowe przepisy dotyczące obostrzeń obowiązują do 5 czerwca. (ISBnews)

Osoby zakażone niebezpiecznymi mutacjami koronawirusa będą przechodzić 14-dniową kwarantannę, o 4 dni dłuższą niż obecnie obowiązująca dla zakażonych – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Jedynym elementem różnicowania, o którym myślimy, jest sytuacja, w której zidentyfikujemy, że osoba zakażona ma jedną z mutacji 'alertowych’ i w tej sytuacji przygotowujemy projekt, by była wydłużona kwarantanna z 10 do 14 dni i bardziej specjalny nadzór Sanepidu nad takimi ogniskami” – powiedział Niedzielski. (PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top