News

Od stycznia 2023r. zaczną się kontrole domów jednorodzinnych

dom jednorodzinny kontrola 2023 CEEB nadzór budowlany

W styczniu 2023r. rozpoczną się kontrole domów jednorodzinnych i źródeł ogrzewania.

Przeprowadzą je urzędnicy samorządowi, którzy ocenią parametry techniczne budynków, m.in. grubość ścian, rodzaj ocieplenia, szczelność drzwi i okien.

Na zlecenie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego urzędnicy i kominiarze będą sprawdzać domy jednorodzinne. Podczas takiej wizyty zajrzą również w deklaracje Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W ramach kontroli będą sprawdzane informacje o źródłach ciepła. Chodzi o skontrolowanie, czy nasza deklaracja wysłana do CEEB zgadza się ze stanem faktycznym, czy np. używamy pieca, który zgłosiliśmy jako główne źródło ogrzewania domu.

Jak przekazała Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowy GINB, takie kontrole pozwolą samorządom na optymalizację działań w zakresie kreowania polityki niskoemisyjnej i programów ochrony powietrza.

Audyty będą dobrowolne, co w praktyce oznacza, że właściciele domów jednorodzinnych nie będą zobowiązani do przekazywania urzędnikom informacji.

Gospodarze, którzy na to pozwolą, otrzymają zaświadczenie o przeprowadzeniu audytu energetycznego, a jest to dokument niezbędny w procesie ubiegania się o dotację na termomodernizację domu.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top