News

Piknik Nauki EKSPLORACJE w Rzeszowie. Jakie będą atrakcje?

piknik nauki rzeszów 2022 program

Piknik Nauki EKSPLORACJE to coroczne wydarzenie, którego celem jest popularyzacja nauki i techniki, propagowanie interaktywnego modelu przekazywania wiedzy i edukacji nieformalnej.

Uroczyste otwarcie pikniku odbyło się dzisiaj w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, podczas specjalnego wydarzenia pod nazwą „Preludium”, w którym wzięła udział Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Po inauguracji z udziałem organizatorów, partnerów wydarzenia oraz zaproszonych gości zaplanowano debatę – będąca elementem projektu „OKO na Klimat” – z Marcinem Popkiewiczem, fizykiem, popularyzatorem nauki i autorem publikacji o ochronie klimatu.

Piknik Nauki EKSPLORACJE cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców Rzeszowa i całego naszego województwa. Pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

Główna część pikniku odbędzie się w sobotę 21 maja 2022 roku w okolicach fontanny multimedialnej i rzeszowskiego zamku. Bogaty program to wynik współpracy organizatorów wydarzenia: Politechniki Rzeszowskiej im. I Łukasiewicza, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Stowarzyszenia EKOSKOP i Stowarzyszenia ExploRes.

Zaplanowanych jest ponad 60 stoisk, a swój udział zgłosiło prawie 70 popularyzatorów nauki z Polski.

Po raz pierwszy na pikniku pojawią się stoiska warszawskiego Narodowego Muzeum Techniki, Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Koła Naukowego Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej. Nie zabraknie stoisk Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenia Klanza, którzy biorą udział w rzeszowskim pikniku od pierwszej jego edycji.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa ze względu na obchody „Roku Ignacego Łukasiewicza”. W specjalnej „Strefie: Łukasiewicz”znajdziemy m.in. stoiska Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza z Bóbrki, Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza z Krosna.

źródło: PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top