Inwestycje

PKP PLK wyremontują tor szeroki i normalny na stacji towarowej w Werchracie

werchrata tory kolejowe przebudowa pkp plk

Za prawie 9 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) wyremontują tor szeroki i normalny na stacji towarowej w Werchracie.

Efektem prac będzie sprawniejszy i bezpieczniejszy przeładunek towarów na przejściu granicznym Werchrata – Rawa Ruska – poinformowała PAP Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK.

Dodała, że inwestycja sfinansowana zostanie z budżetu państwa.

Szalacha podkreśliła, że na kolejowym przejściu granicznym w Werchracie przeładowywane są wagony z Ukrainy przewożące m.in. glinę, sól drogową i przemysłową oraz kruszywa.

Towary wjeżdżają do kraju po torze szerokim na linii 116 granica państwa – Kaplisze, a następnie są przekładane na tor normalny linii Munina – Hrebenne. Glina jedzie do Opoczna, a sól i kruszywa w różne części kraju.

Jak zaznaczyła Szalacha, podpisana została już umowa, która przewiduje przebudowę dwóch torów szerokiego oraz normalnego, o łącznej długości blisko 1,5 km z zastosowaniem nawierzchni bezpodsypkowej oraz remont odwodnienia i przepustu na stacji.

„Efektem robót będą sprawniejsze, bezpieczniejsze przejazdy pociągów towarowych, a tym samym zwiększenie potencjału punktu przeładunkowego” – tłumaczyła Szalacha.

Zadanie na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na stacji Werchrata będzie realizowane w ramach projektu „Prace inwestycyjne na przejściu granicznym Werchrata – Rawa Ruska” i będzie wykonane w latach 2022 – 2023.

W zeszłym roku na stacji w Werchracie przeładowano 300 tys. ton towarów, średnio 15 wagonów na dobę. W drugim półroczu bieżącego roku deklarowane jest zwiększenie przeładunku o 1 tys. ton miesięcznie.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top