Inwestycje

Podkarpackie Centrum Nauki: budowa dobiega końca. Co tam się znajdzie?

podkarpackie centrum nauki pcn rzeszów

Podkarpackie Centrum Nauki to projekt realizowany w imieniu samorządu województwa przez Wojewódzki Dom Kultury.

Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu województwa podkarpackiego.

Koszt inwestycji to 94 mln złotych. W centrum trwają już ostatnie prace wykończeniowe oraz montaż ekspozycji.

Marszałek Władysław Ortyl podkreślił, że realizacja tego projektu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie unijnych funduszy.

Podkarpackie Centrum Nauki nabiera już realnych kształtów. Dziś, na zarządzie, który odbył się właśnie w tym obiekcie mówiliśmy o tym wielkim projekcie. Podkarpackie Centrum Nauki to nie tylko budynek, to także wyposażenie, ludzie, oraz inicjatywa i aktywność wielu środowisk, które zajmowały i zajmują się w dalszym ciągu popularyzacją nauki i innowacji. Prawie sto milionów złotych zostało wydane na to całe przedsięwzięcie, które jest zlokalizowane w obszarze aktywności gospodarczej. To oznacza, że osoby, które będą korzystały z Centrum będą też miały okazję zobaczyć to otoczenie, w jakim ono funkcjonuje, czyli lotnisko, strefę przemysłową, inkubator przedsiębiorczości, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe i całą infrastrukturę komunikacyjną – mówił marszałek Władysław Ortyl.

podkarpackie centrum nauki pcn rzeszów

Najważniejsze informacje dotyczące Podkarpackiego Centrum Nauki (PCN):

Podkarpackie Centrum Nauki to projekt realizowany w imieniu samorządu województwa przez Wojewódzki Dom Kultury. Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu województwa podkarpackiego.

Okres realizacji projektu: lata 2018-2022;

Nakłady finansowe na inwestycję:

1.     środki z UE: 76.303.848,33 zł

2.     środki z budżetu Województwa Podkarpackiego: 17.755.584,64 zł

3.     dotacja z budżetu województwa na rozpoczęcie funkcjonowania: 1.418.000,00 zł

Co się znajdzie w PCN?

Podkarpackie Centrum Nauki działać będzie w kilku obszarach:

  • Wystawy i ekspozycje, które będą obejmować ponad 200 interaktywnych eksponatów!

Ekspozycja podstawowa prezentować będzie wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane i przenikające się trzy „makroobszary” identyfikowane pod hasłami:

1. „Świat Wokół Nas” – czyli to, co naturalne, przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne.

2. „Nasza Cywilizacja” – czyli to, co my ludzie wytworzyliśmy korzystając z naszych umiejętności i pozyskanej wiedzy, artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura;

3. „My, Ludzie” – czyli funkcjonowanie organizmu człowieka, zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum – logiczne myślenie itd.

Całość ekspozycji podzielono na 6 wystaw o zróżnicowanej tematyce oraz funkcjonalności:

Część 1: specjalistyczna, stacjonarna wystawa główna „Lotnictwo”,

Część 2: interdyscyplinarna, stacjonarna wystawa główna „Żyję”,

Część 3: specjalistyczna, stacjonarna wystawa główna „Przyroda”,

Część 4: interdyscyplinarna, stacjonarna wystawa uzupełniająca,

Część 5: interdyscyplinarna, stacjonarna wystawa dla dzieci 3-6 l. „Zabawki edukacyjne”,

Część 6: interdyscyplinarna „Wystawa mobilna”.

Trwają właśnie odbiory eksponatów i montaż w części wystawienniczej oraz odbiór wystawy mobilnej. W trakcie realizacji jest także zakup wyposażenia do laboratoriów i warsztatów oraz sprzętu informatycznego. Ogłoszony jest również przetarg na meble i drobny sprzęt wyposażeniowy. W planach jest zakup mobilnego planetarium – postępowanie rozpocznie się jeszcze w tym roku.

W centrum prowadzone będą także inne formy popularyzacji nauki:

  •  Laboratoria i warsztaty (laboratorium biologiczno – ekologiczne, chemiczne, fizyczne, pracownia robotyczna i pracownia warsztatowa).
  •  Działalność dodatkowa (wykłady z elementami interaktywności, pokazy naukowe z użyciem narzędzi charakterystycznych dla interaktywnego modelu przekazywania wiedzy dla odbiorców z grup docelowych)
  •  Wydarzenia specjalne – organizowanie i prowadzenie jednorazowych oraz cyklicznych wydarzeń specjalnych w formie eventów, konkursów, koncertów itp.
  •  Działania poza PCN – planowane jest także organizowanie wystaw mobilnych, będących częścią oferty centrum, udostępnianych i prezentowanych poza budynkiem podkarpackiego centrum nauki (np. w szkołach, podczas tematycznych wydarzeń odbywających się w regionie i poza regionem). W ofercie PCN znajdzie się także mobilne planetarium.

Obiekt został podzielony na następujące części:

     część wystawiennicza

     laboratoria i warsztaty (pięć różnych pracowni)

     część administracyjna

     część gastronomiczna

     zaplecze techniczne

Oferta centrum będzie skierowana głównie do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i przedszkolnym – uczniów szkół średnich oraz studentów, ale również do osób dorosłych, w tym nauczycieli oraz seniorów. Do ich dyspozycji będzie ponad 200 interaktywnych eksponatów i 5 w pełni wyposażonych pracowni wraz z zapleczem  (laboratorium biologiczno – ekologiczne, chemiczne, fizyczne, pracownia robotyczna i pracownia warsztatowa).

Podkarpackie Centrum Nauki powstało tuż obok Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena w Tajęcinie pod Rzeszowem. Będzie ono innowacyjną, największą w regionie placówką edukacyjną.

Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. W środku są cztery kondygnacje, w tym jedna  podziemna. Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. m.kw. Około 3 tysiące m.kw. zajmie przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy. Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana jest z inteligentnymi specjalizacjami regionu (Lotnictwo i Kosmonautyka, Jakość życia, Motoryzacja, Informacja i Telekomunikacja).

źródło: podkarpackie.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top