Biznes

Rząd proponuje zmiany w systemie podatkowym. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca

zmiany podatek 2022 pit składka zdrowotna rozliczanie

W czwartek rząd zaproponował zmiany w systemie podatkowym, m. in. obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. dla podatników na skali podatkowej i wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

Zlikwidowana ma zostać tzw. ulga dla klasy średniej. Koszt dla budżetu to 15 mld zł rocznie. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca.

Jak wynika z informacji przedstawionych przez resort finansów, rząd proponuje obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. w progu podatkowym 120 tys. zł. Rozwiązanie to dotyczy podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców. W sumie – 25 mln podatników.

Rząd chce wprowadzić też preferencje przy składce zdrowotnej.

„To rozwiązanie skierowane jest do przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Będą oni mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców – 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). W sumie zmiana dotyczy 1,4 mln podatników” – napisano w komunikacie.

Zlikwidowana ma zostać także tzw. ulga dla klasy średniej. Resort finansów zaznacza jednak, że osoby dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, będą mogły rozliczyć podatek za 2022 r. na wcześniejszych zasadach (z tzw. ulgą dla klasy średniej).

Przy okazji reformy rząd chce zrezygnować z ulgi na zabytki (od 2023 r.) i tzw. abolicji podatkowej.

Ministerstwo Finansów proponuje także wprowadzenie korzystniejszych zasad stosowania kwoty wolnej przy zaliczkach.

„Rozwiązujemy problem podatników mających kilka różnych źródeł dochodu równocześnie np. kilka umów o pracę, umowę o pracę i dwie umowy zlecania, albo łączą pracę z emeryturą. Dzięki przyjętym rozwiązaniom będą oni mogli upoważnić nawet 3 płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT (o kwotę wynosząca 3.600 zł). W przypadku 1 umowy kwota zmniejszająca podatek wyniesie 300 zł, przy dwóch – po 150 zł, a przy trzech – po 100 zł. Dzięki temu wieloetatowcy będą mogli w pełni korzystać z kwoty wolnej już na etapie zaliczek na podatek” – napisano w komunikacie.

„Chcemy również uchylić podwójny obowiązek wyliczania zaliczek za 2022 r. Obowiązywał będzie jednolity system obliczania zaliczek. Zwiększymy też rolę płatnika w procesie składania oświadczeń PIT-2 przez pracowników. W zamian proponujemy podwyższenie wynagrodzenia płatnika” – dodano.

Rząd proponuje też powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców.

„Odpowiadamy na postulaty samotnych rodziców i przywracamy możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem. Dzięki temu samotni rodzice dwukrotnie skorzystają z kwoty wolnej wynoszącej 30 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. ulgę w wysokości 1500 zł” – napisano w komunikacie MF.

W ramach zmian w tzw. Podatkowym Polskim Ładzie, które weszły w życie 1 stycznia 2022 r., podatnik samotnie wychowujący dziecko lub dzieci stracił prawo do wspólnego opodatkowania się z dzieckiem, w zamian za to uzyskał możliwość odliczenia od podatku kwoty 1500 zł.

W ramach przedstawionych w czwartek zmian rząd proponuje też zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców.

„Kwota ta wzrośnie z 3.089 zł do 16.061,28 zł w 2022 r. (12-krotność renty socjalnej). Chcemy też, by renty rodzinne małoletnich dzieci nie były doliczane do dochodów rodziców. To oznacza, że dziecko będzie traktowane jako odrębny podatnik i obok rodzica korzystać będzie z kwoty wolnej 30 tys. zł. Uważamy też, że ulgi podatkowe (ulga dla młodych, na powrót, dla rodzin 4+, pracujących seniorów) powinny obejmować również zasiłki macierzyńskie przyznawane rodzicom i opiekunom przyjmującym dzieci na wychowanie. Dzięki temu od zasiłków nie byłoby podatku – do ustalonego w tych ulgach limitu” – napisano.

Resort finansów podkreśla, że proponowane zmiany nie dotkną samorządów – JST mają otrzymać rekompensatę polegającą na zwiększeniu subwencji rozwojowej lub uzupełnieniu subwencji ogólnej.

Według Ministerstwa Finansów na wszystkich proponowanych zmianach zyskuje względem stanu obecnego blisko 13 mln podatników. Koszty dla budżetu oszacowano na 15 mld zł rocznie. Zmiany dotyczą 25 mln podatników.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że w konsekwencji zmian podatkowych deficyt budżetowy może wzrosnąć o 0,5 pkt. proc.

Konsultacje projektu mają trwać od 24 marca do 2 kwietnia 2022 r. MF chce, aby projekt został przyjęty przez Radę Ministrów w połowie kwietnia. Planowane wejście w życie rozwiązań to 1 lipca 2022 r.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top