Biznes

Sanok Rubber Company wypracował zysk netto w I kwartale 2023. Wyższy niż rok wcześniej

sanok rubber company

Sanok Rubber Company odnotowało 16,13 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2023 r. wobec 4,89 mln zł zysku rok wcześniej.

Zysk operacyjny wyniósł 18,92 mln zł wobec 6,86 mln zł zysku rok wcześniej.

Sanok Rubber Company przewiduje, że druga połowa roku będzie o wiele trudniejsza, ponieważ widać zahamowanie w przemyśle – poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej. Wskazali, że kolejna akwizycja jest najbardziej prawdopodobna na początku przyszłego roku.

„Wyraźnie widzimy, że 2023 r. układa się w taki sposób, że pierwsza połowa roku będzie tą lepszą połową, a w drugiej połowie będzie dużo ciężej. W tamtym roku pierwszy kwartał był bardzo słaby, a drugi dobry, dlatego, że wiele kompensat uzyskaliśmy za cały ten okres w drugim kwartale. W tym roku to się bardziej wypłaszczy, możemy oczekiwać w drugim kwartale podobnych wyników co w pierwszym” – powiedział na konferencji prasowej prezes spółki, Piotr Szamburski.

Prezes dodał, że druga połowa roku będzie o wiele trudniejsza, ponieważ widać zahamowanie w przemyśle, które wynika najprawdopodobniej z zatowarowania. Podkreślił także, że warunki pogodowe będą wpływać na potrzebę uzupełnienia zapasów.

„W motoryzacji przewiduje się, że ilości i ceny będą spadały. Ceny samochodów zaczynają spadać, co może wskazywać, że popyt stygnie. Drugi kwartał będzie pod względem ilości zamówień gorszy od kwartału pierwszego” – powiedział Piotr Szamburski.

„Przewidujemy, że w segmencie budownictwa początek roku będzie lepszy, a spowolnienie nastąpi w drugiej połowie roku. To spowolnienie może być trwalsze, bo jak nie ma projektów budowlanych, to nie ma czego sprzedawać, a żeby te projekty znów się uruchomiły potrzeba trochę czasu” – dodał.

Prezes wskazał, że duży wzrost sprzedaży nie przełożył się kwartał do kwartału na wzrost marży.

„Uważamy, że w tej chwili jesteśmy na całkiem przyzwoitych marżach, które są do zaakceptowania przez naszych klientów, choć nie wszystkich – niektórzy klienci podejmują działania, żeby relokować projekty, które realizujemy. My nie chcemy kontynuować współpracy na marżach, które będą dla nas nie do zaakceptowania” – powiedział Szamburski.

Prezes poinformował, że spółka kontynuuje rozmowy dotyczące akwizycji.

„Jeśli chodzi o horyzont czasowy, to może nastąpić to (kolejna akwizycja – PAP) na koniec roku, ale bardziej obstawiamy początek przyszłego roku. Jednak trzeba podkreślić, że czasem procesy te potrafią się w jednym momencie rozpaść” – powiedział.

Pod koniec kwietnia br. spółka kupiła 54,26 proc. udziałów w BSP Bracket System Polska, firmie specjalizującej się w systemach elewacji wentylowanych i technikach zamocowań.

Grupa Sanok Rubber Company zwiększyła w okresie styczeń-marzec 2023 roku przychody ze sprzedaży o blisko 21 proc. rdr, do 387,1 mln zł. Pozwoliło to na wypracowanie wzrostu wyniku EBITDA o prawie 56 proc. rdr, do 34,7 mln zł oraz skok zysku operacyjnego o blisko 176 proc. rdr, do 18,9 mln zł. Ponad trzykrotnie wyższy względem analogicznego okresu przed rokiem był zysk netto (16,2 mln zł).

W pierwszym kwartale 2023 roku Grupa Sanok Rubber zanotowała wzrost sprzedaży we wszystkich segmentach działalności (motoryzacja, mieszanki gumowe, przemysł, budownictwo, sanatoria). Najmocniej pozytywnie do skonsolidowanego wyniku EBITDA kontrybuowała motoryzacja (+10,5 mln zł rdr).

Na koniec marca br. Grupa Sanok Rubber posiadała prawie 107 mln zł gotówki (+71 proc. rdr), mimo iż zgodnie z planem wydatkowała w ramach CAPEX ponad 12 mln zł.

„W okresie pierwszego kwartału przy okazji bardzo dobrego zysku netto wygenerowaliśmy wysoki poziom dodatnich przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej na poziomie 51,7 mln zł, co wynikało przede wszystkim z optymalizacji poziomu kapitału pracującego, a w szczególności ograniczenia poziomu zapasów. Poprawiliśmy znacząco wskaźniki finansowe i rentowność naszej działalności na każdym jej poziomie, przy jednoczesnym rekordowo niskim wskaźniku zadłużenia netto do EBITDA, który na koniec marca obniżyliśmy do poziomu 0,5” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Piotr Dołęga, członek zarządu ds. finansowych.

Firma Sanok Rubber Company to producent i dostawca wyrobów gumowych, gumowo-metalowych i gumowo-tworzywowych dla motoryzacji (systemy uszczelnień karoserii, systemy antywibracyjne), budownictwa (uszczelki stolarkowe, uszczelki samoprzylepne), a także przemysłu (pasy klinowe, wyroby dla farmacji, wyroby dla AGD).

(PAP Biznes)

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top