Biznes

Smakowe podgrzewacze tytoniu będą wycofane ze sprzedaży? Jest taki pomysł KE

podgrzewacz tytoniu smakowy zakaz sprzedaż

Komisja Europejska proponuje wprowadzenie zakazu sprzedaży smakowych podgrzewaczy tytoniu, poinformowała Komisja.

Ogólnie w UE produkty oparte na podgrzewaniu tytoniu przekroczyły 2,5% całkowitej sprzedaży wyrobów tytoniowych w państwach Unii, co daje możliwość wprowadzenia zakazu tych wyrobów.

„Usuwając z rynku aromatyzowany podgrzewany tytoń, robimy kolejny krok w kierunku realizacji naszej wizji w ramach europejskiego planu walki z rakiem, aby stworzyć 'pokolenie wolne od tytoniu’, w którym mniej niż 5% populacji będzie paliło wyroby tytoniowe do 2040 r.” – powiedziała komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides, cytowana w komunikacie.

Wniosek Komisji ma trafić teraz do Rady i Parlamentu Europejskiego i wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym.

Państwa członkowskie będą miały osiem miesięcy na wdrożenie nowych przepisów do prawa krajowego. Przepisy te mają obowiązywać po trzymiesięcznym okresie przejściowym.

Smakowe podgrzewacze tytoniu – wielkość sprzedaży

Jak wynika z opublikowanego dwa tygodnie temu raportu Komisji, wielkość sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych na poziomie detalicznym odpowiadała 3,33% całkowitej wielkości sprzedaży wszystkich wyrobów tytoniowych na poziomie Unii w 2020 r. Z kolei wartość sprzedaży podgrzewanych wyrobów odpowiadała 3,51% całkowitej wielkości sprzedaży wszystkich wyrobów tytoniowych w UE w 2020 r.

Zgodnie z dyrektywą 2014/40/UE (tzw. dyrektywą tytoniową), jeśli sprzedaż tzw. nowatorskich wyrobów tytoniowych (czyli m.in. wkładów do podgrzewaczy tytoniu) o „charakterystycznym aromacie” przekroczy 2,5% unijnego rynku, UE ma prawo zakazać ich sprzedaży.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top