News

Sondaż: Koalicja Obywatelska wygrywa z PiS

sondaż wybory lipiec 2022 partie

Gdyby wybory odbyły się w połowie lipca, wygrałaby je Koalicja Obywatelska (27 proc.) przed PiS (26 proc.) – wynika z najnowszego sondażu Kantar Public.

KO wysunęła się na sondażowe prowadzenie po raz pierwszy od dłuższego czasu.

Zgodnie z sondażem Kantar Public, gdyby wybory odbyły się w połowie lipca, na Koalicję Obywatelską głosowałoby 27 proc. głosujących, na PiS 26 procent, na Polskę 2050 – 8 procent, na Lewicę również – 8 procent, na Konfederację – 6 procent, a na PSL – 5 procent.

Do Sejmu nie weszłyby Kukiz’15 z wynikiem 3 proc., Porozumienie Jarosława Gowina – 1 proc. i AgroUnia – 1 proc.

Kantar zwraca uwagę, że w porównaniu do czerwca odnotowano następujące zmiany: wzrost poparcia Koalicji Obywatelskiej (o 4 punkty procentowe), Konfederacji (o 2 pp.), PSL-Koalicji Polskiej (o 1 punkt procentowy), Kukiz’15 (o 1 punkt procentowy) i AgroUnii (o 1 pp.). Spadek poparcia został odnotowany w przypadku Prawa i Sprawiedliwości (o 3 pp.) oraz Ruchu Polska 2050 (o 2 pp.). W przypadku Lewicy oraz Porozumienia nie odnotowano zmian.

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 15 procent nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos (spadek o 4 pp.).

Udział w wyborach zadeklarowało 69 proc. badanych, z czego 34 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 35 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach. Przeciwne stanowisko wyraża jedna piąta badanych (20 proc.) – z czego 13 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 7 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 11 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Pracownia informuje, że w porównaniu do wyników uzyskanych w czerwcu tu również zaszły zmiany. Wzrósł odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować (o 4 pp.), zmalał odsetek osób raczej planujących zagłosować (o 3 pp.). Z kolei o jeden punkt procentowy wzrósł odsetek respondentów raczej nieplanujących udziału w wyborach, a odsetek zdecydowanie niechętnych utrzymał się na tym samym poziomie. O 2 punkty procentowe zmniejszył się odsetek badanych niezdecydowanych w porównaniu do czerwca.

Sondaż Kantar Public został przeprowadzony w dniach 15-20 lipca 2022 r. na reprezentatywnej próbie 985 pełnoletnich mieszkańców Polski na podstawie techniki wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top