Turystyka

Stalowa Wola ma 16 przewodników miejskich. Kim oni są?

stalowa wola przewodnik miejski turystyka co zobaczyć
fot. UM Stalowa Wola

Stalowa Wola. Czy Stalowa Wola może zaciekawić turystę? Oczywiście! Zwłaszcza gdy turysta zwiedza ją w towarzystwie przewodnika miejskiego.

Nawet mieszkańcy mogą zostać zaskoczeni niejedną informacją na temat historii i architektury miasta.

Spotykamy się często ze stwierdzeniem: mieszkam tu od dawna, ale niewiele wiem o tym mieście. Kiedy przyjeżdża do mnie rodzina, chciałabym im pokazać Stalową Wolę, ale za mało o niej wiem.

Teraz to już nie problem. Fundacja Dionizego Garbacza Stalovianum, we współpracy z Miastem Stalowa Wola i Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli wyszkoliła 16 certyfikowanych przewodników miejskich, którzy oprowadzają po najciekawszej – przedwojennej części miasta. Przedstawiamy ich poniżej. Są wśród nich osoby mogące oprowadzać gości zagranicznych w języku angielskim, niemieckim, ukraińskim.

Kontakt z przewodnikami najłatwiej nawiązać przez Fundację , tel. +48 534 811 413.

Janusz CIBA, stalowowolanin, oprowadza po przedwojennych dzielnicach Stalowej Woli. Jest także jednym z nielicznych przewodników po terenie dawnych Zakładów Południowych (późniejszego Kombinatu Przemysłowego Huta Stalowa Wola), legitymujących się uprawnieniami nadanymi przez PTTK. Oprowadza wszystkie grupy wiekowe, w języku polskim.

Robert PIOTROWSKI, ur. 1964, technik mechanik, pracownik Huty Stalowa Wola, od dzieciństwa pasjonuje się turystyką. Od 1979 należy do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, od 2008 roku ma uprawnienia członka kadry programowej PTTK. Zdobywca wielu odznak w turystyce kwalifikowanej . Organizator wycieczek o różnej specyfice. Jako przewodnik miejski oprowadza po Stalowej Woli, gdzie mieszka od wielu lat i którą doskonale zna. Jest także jednym z nielicznych przewodników po terenie dawnych Zakładów Południowych (późniejszego Kombinatu Przemysłowego Huta Stalowa Wola) legitymujących się uprawnieniami nadanymi przez PTTK. Oprowadza w języku polskim. Preferuje grupy dorosłych.

Joanna RYBAK urodziła się w Stalowej Woli, w rodzinie pionierów stalowowolskich. Historia rodziny stała się impulsem do gruntownego poznania dziejów miasta i regionu. Absolwentka bibliotekoznawstwa, pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli. Od wielu lat zajmuje się regionalizmem; pracuje z dziećmi i młodzieżą. Jako przewodnik miejski oprowadza po przedwojennej części miasta; wszystkie grupy wiekowe, w języku polskim.

Krzysztof ADAMEK ur. 1980 r., absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Kurator wystaw, redaktor wydawnictw regionalnych, edukator muzealny oraz współautor przewodnika „Turystyczny Szlak Rodowych Gniazd Lubomirskich”. Autor artykułów dotyczących przedwojennej Stalowej Woli. Badacz historii Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz losów Żydów w Rozwadowie podczas II wojny światowej. Oprowadza wszystkie grupy wiekowe, w języku polskim.

Beata TRYBUŁA pracuje w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. W muzeum kieruje biblioteką zakładową, zajmuje się pracą redaktorską i korektą wydawniczą, jest redaktorką muzealnych publikacji. Prowadzi zajęcia edukacyjne, współtworzy programy edukacyjne i trasy wycieczkowe; ma duże doświadczenie jako przewodniczka muzealna oraz przewodniczka miejska po przedwojennych koloniach Stalowej Woli, a także po najstarszych osiedlach miasta: Rozwadowie i Charzewicach. Oprowadza wszystkie grupy wiekowe, w języku polskim.

Alona KUTSYK jest magistrem historii. O sobie mówi: „Przeprowadzając się z rodziną do Stalowej Woli kilka lat temu, doświadczyłam, moim zdaniem, podobnych uczuć, co pierwsi mieszkańcy miasta w latach trzydziestych: zakochałam się w mieście wśród sosen, młodym mieście, które ma swoją historię i któremu udało się przez lata zachować urok czasów jego założenia. W oprowadzenie wkładam pasję i serce, zapraszam na wycieczki po przedwojennej części miasta w językach: polskim, ukraińskim, niemieckim grupy młodzieży i dorosłych”.

Izabela JANIEC, polonistka, logopeda i bibliotekoznawca, doktorantka na URz. Ma doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą jako nauczycielka, logopeda i edukator muzealny. Prowadziła i przygotowywała warsztaty dla dzieci, wykłady dla młodzieży szkół średnich i studentów. Mieszka i pracuje w Stalowej Woli. Jako przewodnik miejski oprowadza po przedwojennej części miasta. Preferuje grupy uczniów i studentów. Oprowadza w języku polskim.

Piotr SŁUCHOCKI urodził się 1975 r. w Krakowie, ale mieszkał i wychował się w Stalowej Woli na ówczesnym osiedlu Fabrycznym. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Szczecińskim powrócił i związał swoją przyszłość rodzinną i zawodową ze Stalową Wolą. Jest zafascynowany modernizmem i unikatowością przedwojennej zabudowy naszego miasta. Ma nadzieję, że swoją pasją zainspiruje innych do bliższego poznania historii miasta i ludzi, którzy dali mu początek. Oprowadza wszystkie grupy wiekowe, w języku polskim i angielskim.

Marta M. GRDEŃ, rodowita stalowowolanka, przez 20 lat była harcerką. Studentka Administracji publicznej w rodzinnym mieście. Współzałożycielka i Przewodnicząca Zarządu Koła Naukowego Studentów Administracji. Pracuje w Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli. Oprowadza wszystkie grupy wiekowe, w języku polskim.

Ryszard ZEMŁA mówi o sobie: „Historia to moja pasja. Interesuje mnie Stalowa Wola z okresu przedwojennego i czasu okupacji. Jako przewodnik, również Państwa chciałbym zainteresować dziejami naszego pięknego miasta. Mogę zabrać Państwa w ciekawe miejsca, przedstawić i omówić związane z nimi wydarzenia”. Ofertę kieruje do grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Do młodzieży i osób dorosłych. Oprowadza w języku polskim.

Ireneusz KOZUBAL, ur. w 1976 w Stalowej Woli. Mówi o sobie: „Moją pasją jest dzielenie się wiedzą o naszym nowoczesnym mieście, ale z zachowaniem jego wspaniałej historii. Chcę opowiedzieć o dziejach powstania naszej Stalowej Woli i ukazać ducha Centralnego Okręgu Przemysłowego, który drzemie w pierwszych budynkach, jakie powstały na tych terenach. Przyjdź, pozwiedzaj, pooglądaj razem ze mną miasto i poczuj klimat lat trzydziestych, kiedy ruszyła jego budowa. Być może nie zdajesz sobie sprawy, jak mało wiesz o miejscu, w którym żyjesz od lat”. Oprowadza wszystkie grupy wiekowe, w języku polskim.

Witold ZBARASZEWSKI, stalowowolanin, oprowadza po przedwojennych dzielnicach Stalowej Woli. Preferuje grupy dorosłych. Oprowadza w języku polskim.

Iwona ROŻEK, stalowowolanka, oprowadza po przedwojennych dzielnicach Stalowej Woli. Preferuje grupy dorosłych. Oprowadza w języku polskim.

Monika SOKOŁOWSKA-TRELA, urodzona w 1971 roku w Stalowej Woli, z wykształcenia socjolog. Mieszka w Nisku. W 2022 r. została wyróżniona jako jedna z najaktywniejszych Działaczy Kultury Gminy i Miasta Nisko. Realizuje swoje pasje w teatrze amatorskim. Kierując Fundacją Równych Szans „Stokrotka” koordynowała szereg projektów i działań na rzecz dzieci i młodzieży. Kocha zwierzęta. Prawdziwą jej pasją jest historia miasta Stalowej Woli, skąd pochodzi, gdzie zdobywała wiedzę, założyła rodzinę i z tym miastem wiąże plany na przyszłość. Oprowadza w języku polskim. Preferuje grupy dzieci i młodzieży.

Magdalena SOKOŁOWSKA urodziła się w 1980 r. w Opolu Lubelskim. Od 2006 roku związana ze Stalową Wolą. Absolwentka Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Obecnie pracuje w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli jako specjalista ds. lokalnego dziedzictwa kulturowego. Zainspirowana filmem „Stalowa Wola. Miasto z piasków i serc” postanowiła zgłębić wiedzę dotyczącą historii powstania miasta i spróbować swoich sił jako przewodnik miejski. Oprowadza wszystkie grupy wiekowe, w języku polskim.

Andrzej MĄCZKA, ur. w 1988 r. w Stalowej Woli. Absolwent studiów prawniczych i historycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pasjonat historii, genealogii i bibliofil. Autor kilku artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących historii XX wieku. W historii naszego miasta interesują go szczególnie ludzie, którzy go tworzyli i nadali mu absolutnie unikalny w skali kraju charakter urbanistyczny, przemysłowy i społeczny. Oprowadza po przedwojennych ulicach miasta, w języku polskim. Preferuje grupy dorosłych.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top