Biznes

Targi lotnicze w Berlinie ILA 2022. Podkarpacie ma swoją ekspozycję

berlin targi lotnicze ila 2022 podkarpackie
fot. Michał Hubala

Rozpoczęły się targi lotnicze w Berlinie ILA 2022. To jedna z trzech największych wystaw lotniczych na świecie.

Swoją ekspozycję przygotowało również Województwo Podkarpackie.

Efektowne stoisko Podkarpacia znajdujące się w jednej z hal wystawowych zostało przygotowane przy współpracy samorządów województwa oraz Rzeszowa i Stalowej Woli.

Dziś odbyło się symboliczne oficjalne otwarcie ekspozycji. Zarząd województwa reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch. W krótkim otwarciu uczestniczył prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i Tomasz Miśko, dyr. tarnobrzeskiego oddziału ARP, który reprezentował prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego.

O wieloletni udziale w lotniczych targach wspominał również  prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Od wielu lat współpracujemy z Doliną Lotniczą i firmami z Podkarpacia przy targach lotniczych. To doskonały przykład współpracy biznesu z administracją publiczną. Wracamy tutaj z wielką przyjemnością i wielką nadzieją, że kooperacja między firmami lotniczymi będzie kwitła. Dotychczasowe działania zaowocowały tym, że w Rzeszowie i w okolicach mamy przemysł lotniczy niemal z całego świata. Jesteśmy otwarci na każdy rodzaj współpracy – powiedział podczas otwarcia Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Lotnictwo to gospodarcze DNA Podkarpacia, a Lotnictwo i Kosmonautyka to inteligentna specjalizacja województwa, jedyna taka w skali całego kraju.

W targach uczestniczą również przedstawiciele 33 firm z Podkarpacia z branży lotniczej, które również będą korzystać z naszego stoiska. Są to przedsiębiorcy zrzeszeni w Dolinie Lotniczej.

ILA to najstarsza tego typu impreza na świecie. Po raz pierwszy odbyła się w 1909 roku. Podkarpackie bierze w nich udział już po raz czwarty. Również w 2020 roku przygotowania do naszego udziału w ILA były mocno zaawansowane, ale wybuch pandemii covid19 spowodował odwołanie imprezy. Tegoroczna odbywa się więc aż po czteroletniej przerwie. W obecnej edycji bierze udział ponad 500 wystawców z całego świata. To zdecydowanie mniej niż przed pandemią.

Lotnictwo i kosmonautyka to jedna z Inteligentnych Specjalizacji Województwa Podkarpackiego i główny motor wzrostu podkarpackiej gospodarki, to także wieloletnie tradycje związane z sektorem lotniczym.

To na Podkarpaciu funkcjonuje światowej klasy klaster „Dolina Lotnicza” liczący aż 180 członków, skupiający 90% krajowej produkcji przemysłu lotniczego. To również kooperacja z globalnymi liderami branży m.in. z firmami Boeing, Airbus, Bombardier.

To tutaj od niedawna funkcjonuje Podkarpacki Klaster Technologii Kosmicznych. Powołany do życia  5 listopada 2021 r.. Tworzy go ok. 30 podmiotów), a jego głównym celem jest rozbudowa krajowych kompetencji w obszarze technologii kosmicznych i technik satelitarnych przy udziale sektora komercyjnego i naukowego.  Jednym z pierwszych ambitnych celów jest zaprojektowanie i wyniesienie do 2026 roku pierwszej polskiej konstelacji mikrosatelitów obserwacyjnych. Projekt znany jest pod nazwą Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi (SSOZ).

źródło: podkarpackie.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top