Inwestycje

Ulanów poprawi jakość powietrza. Wykonane zostaną instalacje OZE

ulanów odnawialne żródła energii oze jakość powietrza solar
fot. podkarpackie.pl

Miasto i Gmina Ulanów otrzymało dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na inwestycję, która ma poprawić jakość powietrza. Chodzi o odnawialne źródła energii (OZE), które mają ograniczyć szkodliwą tzw. niską emisję.

Dziś podpisano umowę na jej realizację. W tym krótkim i przygotowanym w reżimie sanitarnym wydarzeniu wzięli udział: Rafał Weber – sekretarz sanu w Ministerstwie Infrastruktury, marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus oraz burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz.

Wartość inwestycji to prawie 10 mln złotych. Aż 7,5 mln to dotacja z unijnych funduszy, dzięki której realizacja projektu jest możliwa. Obejmie on 745 gospodarstw domowych, w których wykonane zostaną instalacje OZE.

– Bardzo się cieszymy, że środki z UE docierają do mieszkańców Podkarpacia. Do tej pory to raczej samorządy były beneficjentami, przedsiębiorcy, różnego rodzaju organizacje, a dzisiaj bezpośrednio te środki możemy kierować do obywatela – mówił podczas podpisania umowy marszałek Władysław Ortyl.

Najwięcej domów, bo aż 459, będzie mieć zamontowanych instalacji fotowoltaicznych. Ich moc będzie różna, w zależności od potrzeb danego gospodarstwa – 2,16 kW, 2,97 kW oraz 4,05 kW. Instalacje montowane będą na dachach domów, na elewacjach, na budynkach gospodarczych, a także na gruncie.

275 domów wzbogaci się o instalacje kolektorów słonecznych z zasobnikiem solarnym na 200 lub 300 litrów, montowane na dachach budynków, na elewacjach oraz gruncie, a w 11 domach zostaną wymienione kotły węglowe na bardziej ekologiczne piece na biomasę o mocy 20 kW wykorzystujące jako główny opał pelet drzewny. Burmistrz Ulanowa podkreślał, że jest to bardzo ważna inwestycja dla jego gminy, zwłaszcza, że czerpie ona korzyści z turystyki:

– Ulanów jest gminą turystyczną i na pewno ten wniosek przyczyni się do tego, że to powietrze i klimat zbliżony do nadmorskiego jeszcze bardziej się oczyści i będzie to z korzyścią dla naszych mieszkańców i dla gości przyjeżdżających do Ulanowa – podkreślał burmistrz.

Inwestycja w Ulanowie ma być realizowana w I i II kwartale 2022 r. Podmiotem realizującym działania będzie Gmina i Miasto Ulanów. Dzięki inwestycji zmniejszy się zjawisko ubóstwa energetycznego wśród mieszkańców. A po zakończeniu realizacji projektu produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE wyniesie – 1 665,29 MWht na rok, zaś produkcja energii elektrycznej wyniesie – 1 456,80 MWhe. Szacowany spadek emisji gazów cieplarnianych to 2 167,17 tony ekwiwalentu CO2. Planowany czas zakończenia realizacji projektu to lipiec 2022 r.

Do tej pory w ramach RPO WP na lata 2014-2020 dofinansowanie uzyskały 43 projekty OZE realizowane przez podkarpackie gminy lub stowarzyszenia gmin.

źródło: podkarpackie.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top