News

Wicewojewoda podkarpacki: zmiany podatkowe dotyczą korzystnych rozwiązań dla rodzin i przedsiębiorców

jolanta sawicka zmiany podatkowe 2022 pit
fot. PUW w Rzeszowie

Wprowadzane od 1 lipca 2022 zmiany podatkowe dotyczą korzystnych rozwiązań dla rodzin i przedsiębiorców – oceniła w poniedziałek wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka.

Dodała, że były one szeroko konsultowane.

Jak zaznaczyła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Sawicka, „zmiany, które zostały zastosowane w ustawie dotyczą szczególnie korzystnych rozwiązań dla rodzin i przedsiębiorców”.

Zauważyła, że przed ich wejściem w życie „były przeprowadzone szerokie konsultacje z organizacjami księgowych, ekspertami, doradcami podatkowymi, przedstawicielami biznesu, czy też dostawcami oprogramowania kadrowo-płacowego”.

Obecny na konferencji zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Jacek Cichy przypomniał, że „zmiany będą miały zastosowanie przy rozliczeniach podatkowych w 2022 roku do dochodów z całego bieżącego roku, również z okresu sprzed 1 lipca”.

„Ich podstawowym celem jest uproszczenie i stabilizacja systemu podatkowego” – podkreślił.

Cichy przekazał, że rozpoczął się cykl spotkań informacyjnych. „Pierwsze odbyły się już w minionym tygodniu. Odbywają się online. Przeznaczone są dla przedsiębiorców, osób zajmujących się obsługą kadr i płac, pracowników, rencistów oraz rodziców” – wyjaśnił.

Krajowa Administracja Skarbowa wspólnie z wojewodą podkarpackim i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w najbliższą środę w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim organizują dwa spotkania stacjonarne.

Zastępca dyrektora rzeszowskiej Izby Administracji Skarbowej zachęcał w poniedziałek do umówienia wizyty w jednym z 23 urzędów skarbowych w regionie.

Na stronie BIP znajduje się link „umów wizytę w urzędzie skarbowym”. „Tam można umówić wizytę z konkretnym pytaniem w konkretnym urzędzie. Pracownik po internetowym zamówieniu wizyty odpowie na każde pytanie” – zapewnił Cichy.

Nowelizacja ustawy o PIT zakłada, że od 1 lipca br. stawka PIT spadnie z 17 proc. do 12 proc. Kwota wolna od podatku pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł. Zgodnie z ustawą przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli pomniejszyć podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu.

Ustawa likwiduje także tzw. ulgę dla klasy średniej.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top