Inwestycje

Wielkogabarytowy skaner RTG na przejściu granicznym w Korczowej

skaner rtg korczowa przejście graniczne wielkogabarytowy ukraina przemyt kontrola pojazdów granica
fot. podkarpackie.pl

Ponad 12 mln zł kosztował wielkogabarytowy skaner RTG, który w czwartek został uroczyście oddany do użytku na przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej na Podkarpaciu. Za pomocą skanera możliwa jest kontrola pojazdów ciężarowych, osobowych, autobusów, busów i kontenerów.

Dyr. Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie mł. inspektor Grzegorz Skowronek podkreślił, że KAS od początku swojego istnienia skupia się na tym, by maksymalnie wspierać uczciwie działających przedsiębiorców, a także „profesjonalnie i skutecznie walczyć z przestępczością gospodarczą”.

„Oddawane do użytku stacjonarne urządzenie RTG jest przykładem prowadzonych przez nas działań, które z jednej strony podnoszą efektywność KAS w obszarze zwalczania przemytu nielegalnych towarów, ale mają także duże znaczenie dla przewoźników, kierowców, ponieważ urządzenie w znacznym stopniu ułatwia i przyspiesza proces kontroli towarów, wpływając na krótszy czas i obniżenie kosztów” – zaznaczył.

Mł.insp. Skowronek powiedział, że jest to pierwsze urządzenie w województwie, które umożliwia skanowanie pojazdów w dwóch technologiach. Skanowany jest cały pojazd lub pomijana jest kabina, wówczas skanowana jest tylko część załadunkowa. Urządzenie umożliwia skanowanie nie tylko samochodów ciężarowych, ale także osobowych, autobusów, busów czy kontenerów. Dyr. IAS w Rzeszowie zapewnił, że system spełnia wymagania międzynarodowych norm bezpieczeństwa.

Jak powiedział mł.insp. Skowronek, dzięki skanerom, które funkcjonują również na innych przejściach granicznych w regionie, udało się do tej pory wykryć m.in. przemyt 150 kg heroiny. „Jestem przekonany, że dzięki stosowaniu coraz bardziej zaawansowanych technologii jeszcze skuteczniej będziemy mogli realizować zadania w obszarze eliminowania z rynku nielegalnych towarów, a tym samym zapewnienia bezpieczeństwa naszego kraju” – stwierdził dyr. IAS.

Obecna na uroczystości wiceminister finansów, szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska podkreśliła, że priorytetem KAS jest zwalczanie przestępstw gospodarczych, zwalczanie oszustw podatkowych, a także przeciwdziałanie wprowadzaniu nielegalnych towarów na polski rynek.

„Priorytetem jest dla nas także wsparcie legalnie prowadzonej działalności gospodarczej i jest to realizowane między innymi poprzez tworzenie dobrych warunków do uczciwej konkurencji rynkowej” – mówiła.

Wiceminister zaznaczyła, że te wyzwania wymagają ciągłego doposażania przejść granicznych w nowoczesny sprzęt, taki jak oddawany w czwartek skaner RTG.

Szefowa KAS zaznaczyła, że dzięki skanerom udaje się wykryć przede wszystkim przemyt papierosów. Z danych które przedstawiła wynika, że w ubiegłym roku udało się wykryć przemyt ok. 150 mln sztuk papierosów. „Tylko na Podkarpaciu wykryliśmy w ubiegłym roku ok. 2,5 mln sztuk papierosów” – dodała.

W całym kraju podobnych wielkogabarytowych skanerów RTG jest 34. Rzeczkowska zapowiedziała, że w przyszłym roku oddane zostaną kolejne dwa podobne skanery RTG, jak ten w Korczowej.

Zdaniem szefowej KAS, dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak skanery RTG funkcjonariuszom udaje się być zawsze krok przed przemytnikami.

Zakup skanera, który został w czwartek oddany w Korczowej, był współfinansowany ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach projektu „Bezgraniczne bezpieczeństwo”.

Koszt tej inwestycji to ponad 12 mln zł.

(PAP)

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top