News

Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się na Podkarpaciu w tym roku

rodzina ulmów beatyfikacja

Rodzina Ulmów/Beatyfikacja. Beatyfikacja rodziny Ulmów – rodziców i siedmiorga dzieci, zamordowanych przez Niemców za ratowanie Żydów 24 marca 1944 r. – odbędzie się w tym roku na Podkarpaciu.

Poinformował o tym w sobotę na Twitterze ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski. 17 grudnia zeszłego roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 roku Ulmowie zostali zadenuncjowani prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów.

24 marca 1944 niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie rozstrzelali Józefa Ulmę i jego żonę w siódmym miesiącu ciąży, a także ich dzieci: 8-letnią Stanisławę, 6-letnią Barbarę, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 3-letniego Antoniego i 1,5-roczną Marię.

Razem z Ulmami zginęli również ukrywani przez nich Żydzi.

W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

W 2003 roku w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny.

W 2016 roku otwarte zostało w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

Ambasador Kwiatkowski ogłosił na Twitterze: „Beatyfikacja Rodziny Ulmów (rodziców i siedmiorga dzieci) zamordowanych przez Niemców za ratowanie Żydów 24 marca 1944 r. w Markowej odbędzie się w tym roku na Podkarpaciu”.

Poinformował też o dyskusji na temat przygotowań do beatyfikacji podczas spotkania z metropolitą przemyskim arcybiskupem Adamem Szalą i marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylą w siedzibie ambasady w Rzymie.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top